Sdílená kola mají mezi Ostravany již několik let po sobě mimořádný úspěch. Ve všech městských obvodech je momentálně k dispozici přes 1000 kol od společnosti Nextbike zaparkovaných ve více než  350 stanicích. Ostravané mohou od března kromě kol využívat i další rychlý a ekologický způsob dopravy – elektrokoloběžky. Společnosti Bolt a Lime jich v Ostravě plánují provozovat až 750. V tomto týdnu do Ostravy přichází se svou nabídkou společnost Revolt.

Vysoký počet cyklistů i koloběžkářů s sebou nese i rostoucí počet stížností občanů na nedodržování pravidel silničního provozu, hlavně na jízdu po chodnících a po přechodech. Město Ostrava proto opět spouští informační kampaň, zaměřenou zejména na mladší generaci uživatelů těchto služeb, která apeluje na dodržování základních pravidel.

„Pro jízdu na kole i koloběžce je nejdůležitější obezřetnost, opatrnost a ohled na druhé! I cyklisté a koloběžkáři by se měli chovat v souladu s pravidly silničního provozu, která upravuje příslušný zákon – to znamená, jezdit po cyklostezkách, vyhýbat se jízdě po chodníku a v protisměru, nejezdit po přechodech, dodržovat dopravní značení a nezapomenout, že kola i koloběžky patří při návratu zpět do stojanů,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu Vladimír Cigánek.

Kampaň „Dávej Bacha II“, navazuje na předchozí informační akci města na podporu bezpečné jízdy, na které spolupracuje město Ostrava se společnostmi Nextbike, Bolt, Lime a Revolt. Opět se opírá o „desatero“ jízdy na sdíleném kole a elektrokoloběžce, které bude viditelně umístěno jak v aplikaci, potřebné k zapůjčení kola i koloběžky, tak v podobě nálepky na stojanech i přímo na kolech a elektrokoloběžkách. V červnu se objeví na vybraných stojanech nové plakáty s desaterem, jak se chovat při jízdě.

Součástí kampaně je opět vtipné edukativní video s ostravskými herci, tentokrát Vladimírem Polákem a Robinem Ferrem. Umístěné bude na sociálních sítích města, YouTube kanálu a webových stránkách zdravaova.cz. Videa s tématem bezpečného a přitom rychlého a pohodlného přesunu ulicemi Ostravy najdete zde:

V tomto týdnu v Ostravě začne působit společnost Revolt, která přichází s nabídkou nejen dalších elektrokoloběžek, navíc ale přidá sdílené e-skútry.

„Nabídku ve městě nově rozšíří skútry, které fungují ve stejném režimu jako auta, nebudou se tedy vracet do stojanů, ale na běžná parkoviště. Výhodou je, že na základě vyhlášky mohou parkovat i v rezidentních zónách, protože se jedná o plně elektrická vozidla ,“ doplnil náměstek Cigánek.

Dávej Bacha! …a dodržuj desatero jízdy na kole i koloběžce

01 – Využívej k jízdě na kole i koloběžce cyklostezky

02 – Dávej Bacha na řidiče i chodce

03 – Nejezdi po chodníku

04 – Nejezdi v protisměru

05 – Dodržuj dopravní značení

06 – Využívej prostor pro cyklisty i na koloběžce

07 – Dávej přednost

08 – Nejezdi na přechodech

09 – Kolo i koloběžku vracej do stojanu

10 – Chovej se ohleduplně

 

dávej bacha koloběžka Dávej Bacha kolo