Nejmodernější tramvaj České republiky Stadler nOVA vyjela v Ostravě v pondělí 13. srpna do ostrého provozu. Dopravní podnik Ostrav ji nasadil na linku číslo 4, která jezdí z Martinova do Kunčic. První cestující přepravila nOVA v pondělí v 7.08 hodin v Martinově. Tramvaj jezdí na lince č. 4.

„Překvapilo mne, že na první zastávce čekalo na tramvaj Stadler na 50 příznivců, kteří si chtěli užít první jízdu. Tramvaje jsou klimatizované, což cestující ocení v letních vedrech, navíc jsou plně nízkopodlažní, takže maminky s kočárky a vozíčkáři mohou nastupovat všemi dveřmi,“ uvedl radní pro dopravu Lukáš Semerák.

„Jde o tramvaj, která byla vyrobena na podmínky v Ostravě, a je opravdu nejmodernější tramvají v České republice. Je to prostě tramvaj třetího tisíciletí. Zatím jich bude jezdit 40 z celkového počtu 230 tramvají v ostravské MHD, ale budeme nadále modernizovat vozový park. Pokud chceme přitáhnout Ostravany k MHD, musíme jim nabídnout kvalitu, čistotu a bezpečí, a to vše tato nová tramvaj splňuje,“ dodal radní Lukáš Semerák.

Ostravou bude do června příštího toku jezdit 40 těchto tramvají. Podvozek umožňuje tichou jízdu, vůz je zcela nízkopodlažní a uzpůsobený potřebám osob se sníženou pohyblivostí. Tramvaje jsou klimatizované, jsou vybavené kamerovým systémem a mají USB přípojku. Samozřejmostí je možnost úhrady jízdného platební kartou. Tramvaj má rovněž nižší spotřebu elektrické energie. Její konstrukce splňuje veškeré normy EU nezbytné pro bezpečnost. Kromě toho je čelo tramvaje tvarováno tak, aby zvýšilo ochranu chodců při případném střetu. Kapacitu má 190 míst, maximální rychlost je 80 km/h.


Převzato z www.ostrava.cz