Sousedské slavnosti nazvané Zažít Ostravu jinak se konaly v Porubě u Oblouku v sobotu 14. září v rámci Evropského týdne mobility a Světového dne bez aut. K akci se připojilo město Ostrava s projektem Ostravou!!! Ukazuje obyvatelům, že se dá po Ostravě cestovat jinak, než automobilem, tedy ekologičtěji. V Porubě město Ostrava zřídilo v sobotu stánek. V něm zábavnou formou přiblížilo lidem, jaký přínos pro jejich zdraví a životní prostředí mají jízda na kole nebo chůze. O materiály týkající se ekologie byl velký zájem, stánek byl neustále v obležení. Součástí expozice byl tzv. čistý areál s cyklokolotočem nebo autodráhou, kde energii pro pohon autíček vyráběli lidé na stacionárním bicyklu.

Během dne se uskutečnil happening, který měl ukázat, jak velký prostor zabírají auta. Proto se u porubského Oblouku prostorově poměřily autobus, 31 aut, 73 cyklistů a 73 chodců.

Na sousedské slavnosti se představily také sportovní oddíly a organizace pracující s mládeží. Nechybělo občerstvení, káva nebo na mstě uvařený guláš, přičemž pořadatelé vyzvali veřejnost, aby si donesla vlastní hrníčky a misky. Odpad ve formě platových misek nebo kelímků se tak snížil na absolutní minimum.

Akce Zažít Ostravu jinak se v sobotu konala i v centru Ostravy v ulici 30. dubna, která byla uzavřena pro automobilový provoz, a také v Krásném Poli u hasičské zbrojnice.

Projekt Ostravou!!! je financován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.