Během víkendové návštěvy Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava je opět možné při komentovaných prohlídkách s průvodcem nahlédnout do dvouhektarového areálu pěstebních skleníků, kde rostou rostliny z celého světa. Kromě nejrůznějších hospodářsky významných tropických a subtropických rodů, jako jsou citrusy, banány, psidia, kávovníky a podobné druhy, se zde nacházejí také krásně kvetoucí orchideje a jiné tropické či subtropické květy.

Nádhernou dominantou skleníků v ostravské zoo je v tomto období hrozen velkých modrobílých květů rostliny z čeledi paznehtníkovitých (Acanthaceae). Její vědecký název je Brillantaisia owariensis. Je to druh z tropických lesů západní a střední Afriky – na západě zasahuje až do Guineje a Sierra Leone, na východě do Jižního Súdánu a na jihu do severní Angoly. Tato vytrvalá bylina s přímým stonkem může dorůst do výšky okolo 2 m. Listy jsou řapíkaté, vejčité až srdčité na vrcholu zašpičatělé. Květenstvím je hrozen, který může být dlouhý až 45 cm. Listeny jsou zelené až načervenalé, kalich je fialově zbarvený, kališní cípy úzce kopinaté s nafialovělými žláznatými chlupy. Plodem je tobolka. Brilantasie bývá pěstována hlavně jako velmi výrazná okrasná rostlina. Objevil ji a zapsal francouzský šlechtic a botanik Ambroise Marie Francois Joseph Palisot, baron de Beauvois. Je to krásná brilantní rostlina, takže je lákavé předpokládat, že proto získala název brilantasie a že ji tak chtěl nazvat sám baron de Beauvois. Ve skutečnosti je pojmenována po zahradníkovi-botanikovi, který doprovázel barona při jeho cestách po Africe.

Do ostravských tropů se můžete podívat s průvodcem každý víkend v 11:00 nebo ve 14:00 hod. Sraz zájemců je vždy u výběhu plameňáků v blízkosti vstupu do zoo, kde si skupinu vyzvedne průvodce. Prohlídky jsou zahrnuty v ceně vstupného do zoo. Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace předem, NOVĚ prostřednictvím rezervačního systému. Srdečně zveme všechny zájemce!

Brillantaisia owariensis (D.Kubala)