Teploty pod bodem mrazu jsou nebezpečím pro vodoměry a vodovodní rozvody.

Každý majitel objektu s vodovodní přípojkou by si měl dát tu práci a na mrazy se připravit. Ideální je dopřát vodoměru i rozvodům, kde hrozí zamrznutí, kvalitní izolaci a průběžně kontrolovat, zda je vše v pořádku. Pár minut času může předejít velmi nepříjemným starostem v případě zamrznutí vodoměru či přípojky.

Jak připravit vodoměr na příchod mrazů?

1) Vodoměry umístěné ve vytápěných prostorech

V těchto případech s největší pravděpodobností žádné nebezpečí nehrozí. Je třeba mít jistotu, že teplota neklesne pod bod mrazu.

 

2) Vodoměry umístěné v nevytopených místnostech

Pokud se Váš vodoměr nachází v garáži či ve sklepě, kde se netopí, zpozorněte. V takovém případě byste měli uzavřít ventilační okna a zabránit i pouhému průvanu. Zároveň ale nezapomeňte, že bezpečnostní větrání musí v některých případech fungovat i nadále, a to kvůli plynu.

 

3) Venkovní (vodoměrné) šachtice

Pokud Váš vodoměr nebo jeho části, jako například potrubí, přichází do přímého kontaktu s mrazem, použijte izolační materiál, například polystyrenové nebo izolační pásy apod.

 

Je nevhodné vystavit vodoměr přímému obalování nasákavými materiály z důvodu pohlcování kondenzované vlhkosti a posléze jejich možnému přimrznutí k vodoměru.

Pamatujte také na to, abyste k vodoměru měli snadný přístup. Odečítání vody se totiž provádí i v zimě.