Velké hradní finále soutěže Hledej pramen vody pro nejlepších 25 týmů se konalo v pátek 3. června na Slezskoostravském hradě. 20. ročník soutěže byl zahájen v březnu tohoto roku a zúčastnilo se ho více než 750 dětí.  Cílem soutěže je seznámit děti zábavnou formou s vodou a vytvoření adekvátního vztahu ke sloučenině, která je nezbytnou součástí všech živých organismů.

I když je v současnosti často slyšet o nedostatku vody v České republice, Ostraváci mohou zůstat v klidu. Nejen, že v Ostravě máme dostatek kvalitní vody díky ošetřovaným lokálním podzemním zdrojům a plným vodním nádržím v kraji, ale výše investic do infrastruktury a aplikace moderních vodárenských technologií jsou na vysoké úrovni. Tím nejdůležitějším faktem je však to, že roste mladá generace, kterou problematika dostatku vody a její kvality zajímá.

„Město Ostrava má k ekologii i přírodě vůbec velmi pozitivní postoj a osvětu u dětí považujeme za velmi důležitou. Nejen, že se tím formuje jejich postoj k problematice, ale mohou tím pozitivně ovlivnit i své rodiče. I to je jeden z důvodů, proč jsme soutěž Hledej pramen vody finančně podpořili,“ řekla Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy, která spolu se statutárním ředitelem společnosti OVAK Petrem Konečným dětem předala ceny.

Finální pořadí v soutěži určil součet bodů za teoretické znalosti a praktické soutěže. Pro soutěžící a jejich doprovod bylo připraveno zábavné dopoledne her a soutěží na téma „Hrátky s vodou.“

„Těší mne, že počet žáků se v naší soutěží v posledních letech zásadně zvyšuje. Je to signál, že se mladá generace začíná čím dále tím více zajímat o problematiku vody i přírody a budoucnost jim není lhostejná. To potvrzují i celosvětové aktivity a výzvy mládeže v oblasti životního prostředí,“ upřesnil ředitel OVAK Petr Konečný.

Nejúspěšnější týmy celé soutěže HLEDEJ PRAMEN VODY 2022 získaly designový polštář H2O:
1. Tým Lišáci ze ZŠ Vratimova, 5.B, dárkový poukaz v hodnotě 15.000 Kč

„Soutěž byla díky silné konkurenci velmi náročná. Celé tři měsíce se nám voda prolévala vyučováním, od výuky češtiny, matematiky, přírodovědy, až po mimoškolní činnosti. Skutečně jsme tomu dali maximum a vyplatilo se to, navíc děti získaly mnoho užitečných znalostí pro život,“ sdělila paní učitelka Alena Kabátová.

2. Tým Virguláci ze ZŠ Prima škola, 5. třída, Ostrava-Vítkovice, dárkový poukaz v hodnotě 10.000 Kč

3. Tým Vesmírní letci ze ZŠ Klimkovice, 5.B, dárkový poukaz v hodnotě 10.000 Kč

Nejlepší týmy soutěže za teoretickou část Hledej pramen vody byly nominovány do následných kategorií a získaly deskovou hru Vodní dobrodružství:
VodoEINSTEIN – Tým Virguláci ze ZŠ Prima škola, 5.B, Ostrava-Vítkovice
VodoSTAR – Tým Želvičky ze ZŠ Ostrava – Dubina, 4.A
VodoART – Lišáci ze ZŠ Vratimova, 5.B
eVODA – Vodní maniaci ze ZŠ Gen. Píky, Ostrava, 5.C

Organizátorem soutěže je společnost Ostravské vodárny a kanalizace a.s., partnerem projektu je statutární město Ostrava.