Letos popáté vyrazí soutěžní týmy na trať nejdelšího cyklistického závodu v Česku. Ostravský tým tento závod ani letos nevynechá a nastoupí za něj primátor Tomáš Macura, ředitel HZS MSK Vladimír Vlček, ředitel Městské nemocnice Ostrava Petr Uhlig, náměstkyně primátora Kateřina Šebestová, ostravský zastupitel Martin Štěpánek, úředníci magistrátu a další sportovní nadšenci z Ostravy. Startuje se z Prahy v úterý 31. července po poledni. Trať dlouhou 2 222 kilometrů musí týmy zvládnout do 111 hodin (do 4. srpna). V letošním roce je cesta zavede do 19 průjezdních bodů v České republice a rakouského městysu Falkenstein.

Členové ostravského týmu pózují na ochozu věže Radnice města Ostravy

Akce má kromě sportovního také charitativní rozměr. Propojuje zdravé a handicapované závodníky. Za Ostravu v letošním roce pojede již popáté za sebou téměř nevidomý Tomáš Kráčalík a vicemistr České republiky v časovce o cenu Automotodromu Most Dominik Kotula, který má po vážné nehodě na motorce a poranění páteře omezenou hybnost rukou i nohou.

Na charitu přispějí členové týmu, město i návštěvníci Zoo Ostrava

V letošním roce má Ostrava dva své patrony.  Prvním je 24letý Lukáš Slováček z Frenštátu pod Radhoštěm. Profesionální řidič a vášnivý fotbalista je po pádu pacientem spinální jednotky Fakultní nemocnice Ostrava. Druhým patronem je 17letý Pavel Palkovič, kterému se změnil život před 11 měsíci po těžkém krvácení do mozku. Neschopen pohybu i komunikace je zcela odkázán na pomoc okolí.

Ostravským patronům přispějí na nákup rehabilitačních pomůcek členové týmu, město Ostrava darem z rozpočtu na základě kilometrů ujetých na stacionárních kolech a veřejnost, která patrony podpoří svou energií a chutí – každý jimi vyšlapaný kilometr bude proměněn za stokorunu z ostravského rozpočtu. Dvě stacionární kola budou v úterý 31. července, v den startu závodu, umístěna v ostravské zoologické zahradě, od 10 do 17 hodin v lokalitě mezi pavilonem Safari a expozicí velbloudů.

Zájem o charitativní jízdu na stacionárním kole je vždy velký

Do závodu se účastní celkem 40 týmů. Mezi nimi jsou zástupci měst nebo městských částí – Prahy, Prahy 6, Moravskoslezského kraje, ale také řady soukromých společností.

Více o informací o závodu najdete na www.111hodin.cz, kde se dá sledovat jeho průběh i postup na trati u jednotlivých týmů.


Poznámka pod čarou

Zdraví je tím největším štěstím, které do života dostáváme. Bohužel pod tlakem okolností a zvyklostí často podléháme svodům moderní společnosti a o tento dar příliš nedbáme. Mnoho lidí se s handicapem nenarodilo, stali se handicapovanými při nešťastné události v jejich životě. Někteří měli možnost a sílu se se svým handicapem vyrovnat a řada z nich se věnuje i činnostem, kterým by se jako zdraví možná nevěnovali. Smyslem akcí jako je tato, je možná nejen to, abychom se naučili vnímat a přijmout rozmanitost společnosti, ale abychom v sobě našli impuls změnit své zvyky, začít s něčím, co má smysl. Třeba vyměnit při cestě do práce auto za kolo.