Dopravní podnik Ostrava plánuje zrušení prodeje papírových jízdenek. Tato informace u zákazníků, kteří důvěřují již zažitým postupům úhrady jízdného, vzbuzuje emoce. Takových zákazníků je ale čím dál méně. Denně totiž stoupá počet cestujících, kteří využívají odbavení bezkontaktní platební kartou, a prodej papírových jízdenek začíná být neefektivní. Ostravský dopravce proto na automaty prodávající papírové jízdenky umístil informaci o možnostech úhrady jízdného elektronickou formou.

Cílem není úplné zrušení jízdenkomatů, ale jejich přebudování. Momentálně se hledá za klasické papírové jízdenky vhodná elektronická náhrada, jako např. karty s čipem, které by bylo možné zakoupit v klasickém, avšak malinko upraveném, jízdenkomatu.

Elektronická platba za jízdné ve vozidlech Dopravního podniku Ostrava s sebou přináší více výhod, než klasické papírové jízdenky. Především cestující nemusí hlídat dobu, po kterou papírová jízdenka platí. Platba jízdného kartou se vztahuje na celou dobu jízdy jedním spojem. Pokud cestující potřebuje v daný den uskutečnit více jízd, má jistotu, že nezaplatí více, než hodnotu celodenní jízdenky. Platba totiž neprobíhá přímo ve vozidle, ihned po přiložení karty (online platby, jako u většiny prodejců). Ve vozidle je karta pouze „evidována“. V noci v clearingovém centru dochází k sečtení jízd za celý den, vyhodnocení nejvýhodnější částky za jízdně a až potom je odeslán příkaz do banky ke stržení konkrétní částky z účtu. Svou kartu můžete také registrovat na webu https://karta.dpo.cz, kde si ke každé jízdě můžete stáhnout daňový doklad.

Pokud nejste z Ostravy a přijíždíte třeba na týden, můžete si na svou bezkontaktní platební kartu zaregistrovat 7denní jízdenku pohodlně přes internet. Pak v Ostravě stačí jen poprvé přiložit kartu k validátoru a dál se o nic starat nemusíte.