Sezóna dýní je v plném proudu, a proto se ostravská zoologická zahrada opět obrací na zahrádkáře a pěstitele, kterým se urodilo nebývalé množství těchto plodů. Pokud nevíte co s nimi, zoo ráda Vaše přebytky přijme. Dýně poslouží k výzdobě areálu podzimní zoo, ale zejména jako krmivo pro zvířata. Pochutnají si na nich prasata, medvědi, hroši a další zvířata.

 První listopadovou sobotu, tj. 5. listopadu 2022, se v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava uskuteční tradiční oslavy svátku Halloween spojené s dlabáním dýní. Obracíme se proto na zahrádkáře a pěstitele zeleniny, kterým se letos urodil nadbytek dýní, zdali by nám své přebytky nevěnovali. Dýně budou využity nejen na akci, ale také jako krmivo pro řadu chovaných zvířat, pro které jsou tyto plody zajímavým zpestřením jídelníčku i velkou pochoutkou. Patří k nim například prasata, medvědi, některé druhy opic, dikobrazi nebo hroši. Děkujeme!

Video zachycuje dýně ve výběhu Tsavo, kde si na nich pochutnávají dikobrazi jihoafričtí. Pro mangusty trpasličí slouží vydlabaná dýně spíše jako průlezka a místo k úkrytu. Do jedné ale chovatelé umístili larvy potemníka brazilského – oblíbené pochoutky mangust.

Kromě dýní přijímá Zoo Ostrava i další podzimní plody – šípky, jeřabiny a žaludy. V tomto případě se mohou zájemci zapojit do soutěže Šípkový podzim. Pravidla soutěže najdete na https://www.zoo-ostrava.cz/cz/zoo/novinky/2620-zoo-ostrava-vyhlasuje-sberacskou-soutez-sipkovy-podzim/. Do soutěže nejsou zahrnuty plody jírovce maďalu (kaštany). Tyto plody zoo ani nepřijímá.

 

Děkujeme za všechny přinesené plody!