Filmoví tvůrci už mohou hlásit své filmy do 50. ročníku EKOFILMu, nejstaršího filmového festivalu o životním prostředí na světě, který pořádá Ministerstvo životního prostředí. Filmaři mohou přihlásit své snímky na portálu www.filmfreeway.com do konce května. Festival se uskuteční v Brně od 1. do 6. října.

„Už půl století představuje EKOFILM české i mezinárodní veřejnosti špičkové světové filmy zaměřené na ochranu a pochopení přírody. Neznám na světě žádný jiný festival o přírodě, který by měl tak dlouhou tradici, a věřím, že právě letošní přehlídka bude výjimečnou oslavou jubilea,” říká Ladislav Miko, který plní roli prezidenta festivalu již 10. rokem. Věřím, že se nám podaří sestavit program plný fascinujících příběhů a důležitých diskusí, který účastníky zaujme a chytí za srdce.”

Festival nabídne tři soutěžní sekce. Přehlídku celovečerních environmentálních filmů Krásy přírody doplní mezinárodní soutěž středometrážních filmů a samostatných dílů dokumentárních sérií s názvem Vize přírody. Soutěžní sekce do třetice doplní soutěž krátkých filmů s novým názvem Ve zkratce. „Formát středometrážních filmů a jednotlivých dílů televizních dokumentárních sérií, které se zabývají environmentálními tématy, nesmí na EKOFILMu chybět. Právě v kratších formátech filmaři nejčastěji zpracovávají mezioborová setkání s ekologií. Sekce nabídne divákům environmentální témata viděna z pohledu ekonomie, sociologie, architektury či filosofie,“ vysvětluje dramaturgyně festivalu Jitka Kotrlová.

Ani letos nechybí jedno hlavní téma, kolem kterého se budou točit hlavně diskuze a doprovodný program. „Chceme se v letošním jubilejním 50. ročníku více zaměřit na téma konfliktů a jejich dopadů na životní prostředí. Nejde přitom jen o válečné konflikty, ale i o střety ve společnosti, na které v konečném důsledku doplácí hlavně příroda. Věnovat se ale také chceme tomu, jakým způsobem dokážeme krajině vrátit nový život. Právě obnovu přírody chceme v rámci letošního ročníku také vyzdvihnout. Společně s tvůrci i diváky se chceme zamýšlet nad naším vztahem k přírodě a k výzvám, kterým v dnešním světě čelíme,” prozrazuje ministr životního prostředí Petr Hladík, jehož resort má organizaci festivalu na starosti. „Jde o to, abychom rozpoznali a pochopili složitost vztahů mezi lidskou civilizací a přírodním světem, stejně jako konflikty, které se v přírodě odehrávají nezávisle na lidské přítomnosti,“ doplňuje Hladík.

Hlavním místem festivalu bude Cinema City Velký Špalíček, doplněný o další lokality v Brně, včetně Fakulty sociálních studií a Zoo Brno, kde se bude konat rodinný den EKOFILMu.

Podrobný program festivalu bude zveřejněn na konci srpna.

Festivalový web ekofilm.cz

 

logo-ekofilm

Kontakt: Martin Gillár, tiskový mluvčí EKOFILMu, +420 775 958 907, press@ekofilm.cz

Tiskové oddělení MŽP
tel.: 267 122 835 nebo 267 122 534
e-mail: tiskove@mzp.cz