V pátek 2. června proběhlo na Slezkostravském hradě finále soutěže „Hledej pramen vody“ pro děti 4. a 5. tříd základních škol z Ostravska. Ocenění jim předali primátor Jan Dohnal, náměstek primátora Aleš Boháč, statutární ředitel OVAK Petr Konečný a manažerka projektu Radka Vanková. Posláním soutěže je seznámit děti zábavnou formou s vodou a vytvořit k ní adekvátní vztah, který si voda zasluhuje. Díky konání 21. ročníku se soutěž přehoupla už do třetí dekády svého trvání a za celou dobu jejího konání se jí zúčastnilo přibližně 16 000 žáků. Roste tak mladá generace, kterou se problematikou dostatku vody a její kvality zajímá. Vítězným týmem letošního ročníku soutěže se stali Porubské kosatky.

Soutěže, kterou pořádá Ostravské vodárny a kanalizace a.s. ve spolupráci se statutárním městem Ostrava se od března tohoto roku zúčastnilo 700 dětí, finále pak 20 nejlepších týmů z celkového počtu 33. Finální pořadí v soutěži určil součet bodů za teoretické znalosti a praktické soutěže. Pro soutěžící a jejich doprovod bylo připraveno zábavné dopoledne plné her a soutěží. Nechyběly vědecké pokusy s vodou, předvedení parkouru a ukázky jednotek IZS. Zájemci si také mohli vyzkoušet ovládat „ostravskou jedničku“ v kanalizačních vozech, moderní City Cycler.

„Těší mne, že se město Ostrava spolupodílí na této soutěži. Věříme, že dlouhodobá výchova mladé generace ve vztahu k vodě, přírodě a ekologii vůbec, má skutečně smysl. Mnoho z žáků, kteří se soutěže v jejich počátcích zúčastnili, mají už dnes své děti a věřím, že je vedou ke správnému vztahu k této životadárné tekutině,“ řekl primátor Jan Dohnal.

„Vážíme si práce žáků, učitelů a také rodičů, kteří si uvědomují, jak je osvěta v oblasti ekologie důležitá. Roste nám generace, které není voda a naše budoucnost lhostejná,“ dodal Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy.

„S naší soutěží jsme se překlopili do třetí desítky jejího trvání, za tu dobu se jí zúčastnilo tisíce soutěžících. Věříme, že si většina z nich odnesla do svého života pozitivní vztah k vodě a svým chováním pomohla ovlivnit i další lidi okolo sebe. I když ostravský region netrpí nedostatkem kvalitní pitné vody, uvážlivý přístup k její spotřebě je stále důležitý,“ uzavřel statutární ředitel OVAK Petr Konečný.

Nejúspěšnější týmy celé soutěže HLEDEJ PRAMEN VODY 2023 získaly:
1.    Tým Porubské kosatky, O-Poruba, Ukrajinská 1533, 5.A, dárkový poukaz v hodnotě 15.000 Kč
2.    Tým Kapkybary, ZŠ Primaškola, 5. třída, dárkový poukaz v hodnotě 10.000 Kč
3.    Tým Medúzy, Ostrava-Hrabová, Paskovská, 4.A, dárkový poukaz v hodnotě 10.000 Kč

Organizátorem soutěže je společnost Ostravské vodárny a kanalizace a.s., partnerem projektu je statutární město Ostrava.