Ostrava hostila od středy 13. do pátku 15. září mezinárodní setkání zaměřené na zkušenosti s dočasným užíváním opuštěných prostor. Účastníci navštívili několik míst v centru města a okolí, které jsou zatím nevyužité, i místa, která již fungují na bázi konceptu dočasného užívání jako Kancelář pro umění, v níž sídlí galerie Plato.

V Ostravě se od středy 13. do pátku 15. září konal mezinárodní workshop v rámci projektu Refill. Experti a představitelé evropských měst si na několika místech v centru a nejbližším okolí vyměnili zkušenosti s dočasným užíváním opuštěných prostor. Účastníci workshopu se setkali v Dolní oblasti Vítkovice, v Provozu Hlubina, v kulturním centru Cooltour a také v Kanceláři pro umění – současném sídlu galerie Plato, které funguje na bázi konceptu dočasného užívání.

Nevyužité a chátrající prostory jsou palčivým globálním problémem mnoha světových měst a proto si zaslouží pozornost všech systematických aktivit, které jej efektivně řeší. Ostravské setkání se zaměřilo na konkrétní téma – vytvoření tzv. platformy dočasného užívání v Ostravě. Jejím úkolem je celková koordinace aktivit dočasného užívání. Projektoví partneři kritickým pohledem společně posuzovali záměr Ostravy na základě svých vlastních zkušeností – pomocí dobrých a špatných příkladů z praxe – a pomohou Ostravě s jeho implementací. Město Ostrava se jako první z českých měst tímto tématem zabývá na úrovni samosprávy.

Projekt Refill byl spuštěn v září 2015. V první fázi vzniklo partnerství šesti měst (Gent, Amersfoort, Brémy, Atény, Poznaň, Riga), která nástroj dočasného užívání používají pro svůj rozvoj úspěšně již řadu let. Tito zkušenější partneři stanovili kritéria pro zapojení dalších čtyř měst – Helsinek, Kluže, Nantes a Ostravy, která zaujala svým proaktivním přístupem místních iniciátorů dočasných aktivit. Vznikla tak inspirativní mezinárodní síť měst pro výměnu zkušeností, která dává šanci nápadům, lidem, budovám a městům.

Více podrobných informací k projektu a platformě dočasného užívání:
https://www.kreativnicesko.cz/clanky/ostrava-vi-jak-na-opustena-mista