Stromy žijí stovky let. Svými kořeny pomyslně propojují jednotlivé generace. U stromů lidé od nepaměti odpočívali, povídali si, slavili důležité milníky. Jedním z nich bylo i první výročí oslav vzniku samostatného Československého státu. Právě při této příležitosti vysázeli lidé po celé republice tisíce lip, které měly symbolicky připomínat tuto zásadní událost v dějinách naší země.

Nadace Partnerství u příležitosti 100. výročí vzniku Československa pořádá roční kampaň „Stromy svobody 1918-2018“, kterou podporují organizace jako Post Bellum, Česká rada dětí a mládeže, Sokol, Svaz měst a obcí a další. V rámci této kampaně pátrá po Stromech svobody vysazených v letech 1918, 1919 na počest republiky a k připomínce svobody a demokracie. Hledá také stromy, které obce vysadili u stejné příležitosti v pozdějších letech (např. 1928, 1945, 1968 atd.)

Cílem je objevit alespoň symbolických 1918 Stromů svobody. Rádi by podpořili jejich vyhlášení za památné a jejich odborné ošetření (jaro 2018). Vyvrcholením kampaně pak bude celorepubliková výsadba nových Stromů svobody (říjen 2018), pro kterou ve spolupráci se společností Arboeko poskytne 100 sazenic vzrostlých lip.

Přihlášení stromů a více informací o kampani na www.stromysvobody.cz.