O víkendu 11. a 12. května se v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava uskuteční akce věnovaná outloňům – jediným jedovatým primátům světa, kteří se však i přesto stávají oběťmi své roztomilosti. Akci v zoo organizuje spolek The Kukang Rescue Program, který se záchraně těchto ohrožených poloopic na indonéském ostrově Sumatra věnuje od roku 2014. Chybět nebude stánek s hrami pro děti a benefičním zbožím ani promítání nového dokumentu o práci Kukang programu v Indonésii. Zoo Ostrava je od počátku fungování projektu jeho hlavním partnerem.

Outloni jsou noční poloopice s velkýma očima dosahující velikosti kolem 30 cm a váhy přes půl kilogramu. Na Sumatře se vyskytují dva druhy outloňů – outloň váhavý (Nycticebus coucang) a outloň sumaterský (Nycticebus hilleri). Živí se bezobratlými, menšími obratlovci, rostlinnou pryskyřicí a dokážou trávit toxické plody různých rostlin. Jsou to jediní jedovatí primáti na světě – ve žlázách na vnitřní straně loktů produkují nažloutlý sekret obsahující toxin, který se po smíchání se slinami mění v jed, kterým outloni brání sebe nebo svá mláďata. Navzdory skutečnosti, že jsou noční, jedovatí a chránění na národní i mezinárodní úrovni, patří mezi nejvíce obchodované savce Indonésie. Tito primáti jsou v Indonésii ohroženi zejména nelegálním obchodem, kde se prodávají především jako „domácí mazlíčci“ nebo rekvizity pro focení turistů. Obchodníci jim často vytrhají všechny zuby, aby své nové majitele nemohli pokousat a stali se tak „vhodnějšími mazlíčky“. Stresovaná zvířata tak často podléhají následným infekcím. Pokud přežijí, bez zubů je již nelze vypustit zpět do volné přírody.

The Kukang Rescue Program (česky Záchranný program Kukang) sdružuje zoology a ochránce přírody, jejichž hlavním cílem je boj proti nelegálnímu obchodu s outloni a dalšími divokými zvířaty. Program spolupracuje s místními komunitami, vzdělává tamní děti a zaměstnává bývalé pytláky jako své terénní asistenty. Z místních farmářů rovněž vytváří ochránce přírody prostřednictvím projektu šetrného pěstování kávy „Kukang Coffee“. Mimo to také aktivně bojuje proti pašerákům zvířat. Více se o činnosti této organizace dozvíte na https://www.kukang.org/.

Víkendový program v Zoo Ostrava bude probíhat u expozice Na Statku v sobotu od 10 do 18 hod. a v neděli od 10 do 16 hod. Návštěvníci si budou moci o outloních, jejich ohrožení a ochraně na indonéské Sumatře popovídat přímo s členy Záchranného programu Kukang. Pro děti budou připraveny nejrůznější hry s outloní tematikou a další aktivity. Zájemci si budou moci zakoupit předměty s motivem outloňů, jako jsou trička, plátěné tašky a batůžky, magnetky a další, a přímo se tak zapojit do podpory záchranného programu. Od 14 do 15 hodin navíc ve výukovém centru proběhne promítání nového časosběrného dokumentu Kukang Movie o práci Kukang týmu v ochraně outloňů na Sumatře v Indonésii.

Zoo Ostrava je již od počátků fungování tohoto záchranného programu jeho hlavním partnerem. Terénní pracovník Zoo Ostrava František Příbrský pobývá většinu roku na Sumatře a koordinuje program přímo na místě. Naše zoo tímto způsobem přispívá k jednotné strategii moderních zoologických zahrad, jejíž filozofie je ochrana druhů in situ, tedy v místě jejich přirozeného výskytu. V roce 2016 byl ochraně outloňů na Sumatře věnován historicky první ročník Běhu Zoo Ostrava – konkrétně Běh Zoo Ostrava pro Kukang. Kromě toho Zoo Ostrava spolu se všemi svými návštěvníky ochranu outloňů podporuje prostřednictvím programu Tři koruny ze vstupu.

 

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava, příspěvková organizace

Michálkovická 2081/197

710 00 Ostrava