Nyní mohou cyklisté v Ostravě využívat nově vybudovanou cyklistickou trasu Y podél ul. Novinářské a Výstavní, kterou vybudovalo statutární město Ostrava s přispěním evropských fondů. Do konce dubna však ještě budou na trase probíhat drobné úpravy. Automobilový provoz v Ostravě nyní komplikuje několik dopravních omezení a tato trasa, která je již plně průjezdná, umožní vyhnout se frekventovaným komunikacím. Na jižním konci Ostravské komunikace a.s. koncem loňského roku vybudovaly cyklistický přejezd kolem okružní křižovatky s ul. Průmyslovou. Cyklisté tak nemusí rondelem projíždět.

Na jaře se ještě  chystá zprovoznění cyklistického propojení mezi Výškovicemi a Starou Bělou, začátkem léta pak zprovoznění úseku trasy P mezi zastávkou MHD Kolonie Jeremenko a poliklinikou v Ostravě-Hrabůvce. Na obou úsecích nyní probíhají dokončovací práce. Dalšími stavbami, které by se letos měly dokončovat patří propojení kolejí VŠB s křižovatkou u Slovanu v Porubě, napojení sídliště Fifejdy k bývalému Bauhausu, propojení průmyslové zóny v Hrabové s Novou Bělou a průjezd mezi ul. U Boříka a křižovatkou u vodárny v Nové Vsi.

Nepříjemnou zprávou ale je, že na několika místech v Ostravě se chystají částečné nebo úplné uzavírky z důvodu stavebních prací. Již nyní probíhají přípravné práce na trase L podél Odry, z důvodu navyšování hráze mezi ul. U Výtopny a Říční v Ostravě-Zábřehu. Opravu však bude znepříjemňovat skutečnost, že v tomto úseku není možno pro cyklisty najít adekvátní náhradu. Přehled stavebních prací na mapovém portálu města Ostravy: http://gisova.ostrava.cz/cyklisticke-stezky.php