Expozice malých kočkovitých šelem v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava prošla v minulém roce výraznou proměnou. Celá tato část zoo byla po úpravách nazvána Jižní Amerika. Nově zde vznikla i velká průchozí voliéra La Pampa s jihoamerickými ptáky. V přilehlých výbězích jsou pak k vidění převážně jihoameričtí savci.

Novým druhem je lasicovitá šelma tayra.

Tayra (Eira barbara) je známá také pod jmény eira, hyrare či kuna brazilská. Tato lasicovitá šelma se vyskytuje ve Střední a Jižní Americe (od Mexika až po severní Argentinu, s výjimkou andských oblastí), kde obývá lesnaté a křovinaté oblasti. Aktivní je převážně přes den a za soumraku. Obratně šplhá po stromech. Je všežravá – živí se drobnými obratlovci (vačnatci, hlodavci, ještěry, především leguány), hmyzem i plody. Podle Červeného seznamu (IUCN Red List) patří mezi málo dotčené druhy (Least Concern), ale její početní stavy v přírodě klesají v důsledku ničení tropických lesů a jejich přeměnou na zemědělskou půdu. Tayra je často přímo lovena pro kožešinu a nezřídka bývá na silnicích sražena projíždějícími auty.

Do ostravské zoo byla dovezena roční samice z holandského Dierenparku Zie-ZOO, kterou zachycuje video. O dovozu samce se zatím jedná.