Systém sdílení jízdních kol – bikesharing, startuje v úterý 1. května. Před 10. hodinou bude na Prokešově náměstí před Novou radnicí přistaveno 80 kol. Zájemci se mohou s primátorem Tomášem Macurou a dalšími členy vedení města vydat na projížďku na Landek. Tento den bude půjčení kola zdarma. Účastníci je mohu odevzdat na Landeku nebo se vrátit zpět na Prokešovo náměstí.

Dlouho připravovaný systém sdílení jízdních kol, který je součástí Strategického plánu rozvoje města FajnOVA, startuje v Ostravě fungovat od 1. května. Stanice s koly budou umístěny na 39 místech v širším centru města. V první vlně bude k dispozici 180 kol městského typu s nízkým nástupem, protišlapnou brzdou a praktickým košíkem na drobná zavazadla. Službu bude v Ostravě poskytovat společnost Rekola Bikesharing. Půjčování kol bude v provozu od května do zimní sezóny, nejpozději však do 21. prosince 2018.

Systém umožní půjčení kola na jednom stanovišti a jeho vrácení na jiném místě. Na každém stanovišti bude umístěn mobilní stojan s 6 až 12 místy. Kolo bude možno vrátit pouze do stojanů určených v aplikaci nebo na webu. Ti, kteří si kolo vypůjčí a nevrátí zpět na některé ze stanovišť, budou pokutováni. Kola budou pravidelně rozvážena po městě, aby byla k dostání ve všech stanicích.

„Ostrava nabídne svým obyvatelům a návštěvníkům moderní ekologičtější dopravu. Bikesharing bude mít pozitivní vliv nejen na zdraví těch, kteří ho budou využívat, ale i všech ostatních. Protože využívání kol znamená nulové znečištění zplodinami a hlukem a také snížení intenzity individuální automobilové dopravy v centru města. A navíc jízda na kole je i životní styl,“ říká ostravský primátor Tomáš Macura.

Prvních 15 minut výpůjčky bude zdarma, dalších 45 minut za 18 Kč. Každá další čtvrthodina bude stát 6 korun. Ještě před půjčením kola bude nutná registrace do systému společnosti Rekola. Pro půjčování a vracení kol bude možné využívat také SMS, každá takto odeslaná zpráva bude stát 1 korunu, vyúčtovány budou vždy na začátku měsíce.


Převzato z www.ostrava.cz