Ostrava se drží se svou prezentací informací o životním prostředí mezi městy České republiky na špici. V konkurenci 254 posuzovaných kandidátů získala v soutěži Zelená informacím druhé místo. O dvě desetiny procentního bodu ji porazily Svitavy, které letošní ročník vyhrály. Staly se totiž skokanem roku. Soutěž se koná od roku 2010, Ostrava v ní se svou prezentací o životním prostředí uspěla již potřetí. V letech 2014 a 2016 získala 1. místo (právě s přispěním bodového bonusu za meziroční posun v celkovém pořadí).

Těší mě rozhodnutí poroty, kterým potvrdila, že náš přístup k prezentaci jednotlivých témat z oblasti životního prostředí je správný. Na jeden ekoweb jsme umístili všechny informace k životnímu prostředí, které byly dříve roztříštěné v několika internetových prezentacích. Mou prioritou bylo, abychom měli moderní dvojjazyčný responzivní web, na kterém zájemci najdou přehledně zpracované všechny „zelené“ informace. Naše důsledná práce, kterou ocenili porotci, zdaleka nekončí. I dál budeme web aktualizovat a doplňovat o nové podněty. Z toho, že jsme získali nejvyšší bodové ocenění ze všech měst nad pět tisíc obyvatel, mám velkou radost,“ řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Ostravský web ZdraváOVA v bodovaných kategoriích sice dosáhl nejlepšího bodového ohodnocení, na první místo to však paradoxně nestačilo. O vítězství ji připravil bonus za meziroční posun v pořadí – z kategorie Skokan roku – který s ohledem na loňské 1. místo Ostrava získat nemohla. O pouhé 2 setiny bodu se tak umístila na skvělém 2. místě za Svitavami, které získaly bonus 0,35 bodu, ale jako jediná z vítězů loňského ročníku obhájila medailové pozice. Třetí místo patří městu Tábor.

Ocenění pro Ostravu komentoval za porotce Miroslav Lupač z Agentury Koniklec: „Webová prezentace Ostravy pozitivně překvapila všechny porotce svým ojedinělým pojetím, které se vymyká ostatním stránkám v republice. Město využilo svůj potenciál a ukázalo, že oprávněně kandiduje na titul Evropské zelené město pro rok 2020. Jen díky bonusům za posun se před Ostravu dostaly Svitavy. Jinak byly stránky odbornou porotou hodnoceny jako nejzdařilejší.“

Slavnostní vyhlášení se konalo ve čtvrtek 18. 1. v centrále společnosti SKANSKA, v Praze-Karlíně. Cenu za Ostravu převzala náměstkyně primátora Kateřina Šebestová a editor webu zdravaova.cz Michal Gacka.


Poznámka k hodnocení soutěže Zelená informacím:

V první části hodnocení se uděluje hodnocení v jednotlivých kategoriích posuzování, celkem maximálně 5 bodů. K tomuto výsledku se přičítá dalších až 1,5 bodu za meziroční posun v pořadí (za posun o 1 místo se přiděluje 0,05 bodu).