Český hydrometeorologický ústav ve své předpovědi na dnešní den oznámil vysoký stupeň nebezpečí výskytu velmi silných bouřek na území celého Moravskoslezského kraje, a to včetně Ostravy. Zatímco ještě odpoledne má vládnout teplé a suché počasí, od 17 hodiny experti ČHMÚ očekávají intenzivní dešťové srážky. Platí také varování před silným větrem, který může dosáhnout rychlosti až 90 km/h.

Ostravě znovu hrozí silné bouřky

Následky běsnění živlů v centru Ostravy. Foto: MMO

Silné bouřky, místy s kroupami a přívalovým deštěm (s krátkodobými úhrny kolem 50 mm, ojediněle až 70 mm) mohou způsobit lokální zatopení, rychlý odtok vody z krajiny nebo prudké rozvodnění menších vodních toků. Větrné poryvy hrozí vyvracením stromů a poškozením komunikací. Rizikový faktor mohou představovat také četné blesky. Výstraha trvá až do 1 hodiny ranní.

V souvislosti s výše uvedeným vydal ČHMÚ následující doporučení: „Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty a kroupami. Nutno zajistit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně, sledovat dopravní zpravodajství. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst.“

V případě takto mohutných a potenciálně rizikových meteorologických jevů by lidé neměli opouštět své domovy. Zároveň je vhodné zkontrolovat okna a dveře, připevnit nebo odnést volně položené předměty v blízkosti obydlí, případně odvést do bezpečí zvířata a schovat automobil.

Pokud už vás bouřka zastihne venku, vyhledejte co nejdříve bezpečný úkryt a rozhodně se zbytečně nezdržujte v otevřené či vyvýšené krajině, ani v blízkosti vodních ploch. Největším nebezpečím se v takovémto případě stávají blesky. Riziko zásahu bleskem je nutné snížit na minimum, a to následujícími kroky:

–          Zbavit se všech kovových předmětů

–          Neschovávat se pod osamělými stromy ani podobnými potenciálními „vodiči“

–          Za bouřky netelefonovat

–          Ukrýt se v níže položeném prostoru, dostatečně daleko od elektrického vedení

Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupu z meteorologických radarů v mobilní aplikaci ČHMÚ nebo na webových stránkách www.chmi.cz