Společnost Ostravské vodárny a kanalizace a.s. (OVAK) rozšířila svou flotilu vozidel o malý kanalizační vůz k vysokotlakému čištění s recyklací, KAISER City Cycler. Jeho malá velikost a kompaktní provedení z něj dělají jedinečného pomocníka pro vysokotlaké čištění městské kanalizace v hustém městském provozu a místech se zúženým nebo sníženým profilem průjezdu. Díky těmto vlastnostem se jedná o první kanalizační vozidlo svého druhu v České republice. KAISER City Cycler byl vyroben u renovovaného výrobce v Lichnštejnsku a jeho hodnota je více než 9 miliónů korun bez DPH.

Hledání vhodného vozidla se specifickými parametry, které by zlepšilo úroveň služeb v oblasti čištění kanalizací a příprava jeho nákupu probíhala již od roku 2015. Cílem bylo doplnit technologický park vozidel o vozidlo, které při zachování obdobných parametrů výkonu mělo zmenšené rozměry. Díky špičkovému technickému řešení výrobce a váhově optimalizovaným dílům, bylo možno nástavbu osadit na dvojnápravový podvozek IVECO ML180E32 4×2, splňující již emisní limit EURO 6c. Vozidlo je vybaveno dálkovou diagnostikou prostřednictvím GSM a GPS.

Malý, ale výkonný pomocník

Vozidlo je vybaveno nerezovou cisternou, vysokotlakým pomaloběžným čerpadlem – převaděčem tlaku – pumpou KDU-148, vakuovým – vodokružným čerpadlem KWP 900i a systémem recyklace Rotomax. Technologie Rotomax umožňuje využití systému recyklace čistícího média (vody) i v náročných podmínkách. Pracuje na principu oscilujícího filtračního bubnu, který je zabudován v přední části kalové cisterny a tento jednostupňový filtrační systém odděluje pevné látky (kameny, písek, atd.) od odpadní vody, která se pak znovu využívá pro samotné čištění. Tímto odpadá nutnost odběru pitné vody z hydrantu i nezbytné přejezdy vozidla (úspora času, vody a PHM). Použitá technologie umožňuje samočištění (oplach) filtračního bubnu, což usnadňuje práci samotnou, tak následnou údržbu vozidla. Výhodou tohoto nového vozu je jeho vybavení systémem ochrany před mrazem při přejezdu. Dodatečná jednotka zajištuje dostatečný ohřev pro přepravu vozidla až do max. 15°C. V zahraničí tento systém nachází uplatnění především v alpských zemích.

K snadnějšímu a přesnějšímu ovládání čistící nástavby slouží dálkový ovladač. Čistící jednotku je ale možno řídit i z místa obsluhy v zadní části vozidla. Osádka vozidla si provoz vozidla a jeho ovládání nemůže vynachválit. Oceňuje především logické rozmístění prvků na vozidle, kvalitní dílenské zpracování, vysoký výkon na vozidlo dané velikosti, jednoduchost obsluhy a údržby, včetně údržby vozu na konci směny, nízkou hlučnost a také nízkou spotřebu pohonných hmot.

OVAK má v rámci Česká republiky mnohá prvenství. Kromě zavedení malého kanalizačního vozu s recyklací KAISER City Cycler bylo v Ostravě i poprvé provedeno zavedení dálkového odečtu vodoměrů nebo využito čištění vodovodního potrubí pomocí vodní tříště, tzv. ICE PIGGING. OVAK aplikuje moderní technologie a jejich prostřednictvím zlepšuje své služby obyvatelům Ostravska.


Zdroj informací: Tisková zpráva Ostravské vodárny a kanalizace a.s.