Evropská unie pomáhá prostřednictvím svých fondů zrealizovat od roku 2004 přes 100 tisíc projektů. V období 2014–2020 v České republice jsou to projekty za více než 600 miliard Kč, v období předcházejícím (2007–2013) to bylo za více než 700 miliard Kč.

Protože je projektů opravdu mnoho vyhlásilo Ministerstvo pro místní rozvoj fotografickou soutěž, která má za cíl realizované projekty zviditelnit a pokud to bude možné také porovnat původní a stávající stav projektů. Stačí vyfotit projekt podpořený z fondů EU, zapsat si jeho název a přihlásit svou fotku do soutěže. Nezáleží na tom, jestli jsi amatérský fotograf nebo ostřílený profík, soutěžit a vyhrát může úplně každý.

Soutěžící se registrují prostřednictvím formuláře, nahrají fotky a vytvoři fotoalbum. Dále je potřeba vyplnit identifikační údaje o projektu (název projektu, místo realizace, operační program, stručný popis projektu), a pak už jen sledovat soutěžní web nebo Facebook. Každý týden probíhá slosování o zajímavé ceny!

Realizované projekty je možné hledat v mapě zveřejněné na webu http://www.vyfotprojekt.cz. Podle této mapy bylo v Ostravě zrealizováno přes 1 500 projektů. Je tedy z čeho vybírat. Máte-li tedy duši a srdce umělce a některý z projektů Vás zaujal, směle do toho!