Přemýšleli jste někdy, kolik oblečení vám leží doma ve skříni? Věřili byste, že průměrně nosíme pouze 30 % svého šatníku? Nenechte věci ve své skříni zestárnou do nepoužitelnosti. Pošlete dále kousky, které byly třeba nevhodným nákupem nebo Vám zkrátka nesedí. Někoho třeba potěší a Vy navíc pomůžete dobré věci. Oblečení můžete odevzdat do speciálního kontejneru v Zoo Ostrava. To bude následně prodáno v síti charitativních second handů Moment a výtěžek poputuje na podporu organizace Save Elephants, která bojuje proti nelegálnímu zabíjení slonů v Africe. Ale POZOR! Odevzdané oblečení musí být opravdu pěkné a dále prodejné. Děkujeme!

Sbírku oblečení pořádá Zoo Ostrava s organizací Moment charity shops, která v České republice provozuje síť dobročinných second handů. Vhodné oblečení mohou lidé vhazovat do speciálně označeného kontejneru na textil, který je umístěn u vstupu do zoo. Získané oblečení si průběžně pracovníci Momentu odvážejí, třídí je a prodávají ve svých obchodech. Výtěžek z prodeje pak míří na podporu organizace Save Elephants, která bojuje proti nelegálnímu zabíjení slonů v Africe kvůli slonovině. Jedna taška nepotřebných, ale stále pěkných a nositelných věcí například pokryje náklady na celodenní krmení pro celý psí tým v Kongu, který je speciálně vycvičen a pomáhá při odhalování pytláků slonoviny i částí těl dalších nelegálně lovených zvířat.

V současné době je velikost volně žijící populace slonů afrických odhadována na 400 000 jedinců. Kvůli slonovině je každý den v Africe zabito až 100 slonů! Pokud bude toto tempo pokračovat, nemusí sloni vzhledem ke své dlouhé březosti a dospívání za pár let ve volné přírodě vůbec existovat. Sloni afričtí přitom původně obývali téměř celou Afriku (dokonce se vyskytovali i na Sahaře v době, kdy byla ještě zelená). Stavy těchto impozantních zvířat snižuje kromě ilegálního zabíjení a obchodu se slonovinou také zábor půdy pro zemědělství a další potřeby člověka.

Apelujeme na všechny, kteří se chystají provětrat své šatníky, aby oblečení pro záchranu slonů opravdu velmi pečlivě vybírali. Oblečení musí být nositelné a vhodné k prodeji. Roztrhané, flekaté či špinavé oděvy zákazníci nekoupí a pracovníci Momentu s nimi pak mají naopak spojené náklady na jejich likvidaci. Tím pádem putuje méně peněz na záchranu slonů. Děkujeme!

 

Foto: Monika Vlčková, Jiří Novák a Arthur Sniegon.