Do soutěže Nebuď LAMA, buď eco-friendly, kterou město Ostrava vyhlásilo v polovině února pro děti z ostravských základních škol zřízených městem, přišlo 20 soutěžních videí z 12 zapojených škol. Kolektivy žáků natočily spoty na ekologická témata. Dva vítězné kolektivy získaly peníze na modernizaci školních budov a autoři videí si odnesli tablety, koloběžky a příspěvek na školní výlet pro cenou třídu.

Soutěžící školáci měli za úkol natočit spot nebo vytvoří prezentaci týkající se jednoho z ekologických témat. Zvolili různé přístupy, někteří natáčeli krátká videa na mobilu, jiní zvolili animaci, někteří propojili obě metody.

„Naším cílem bylo, aby se děti snažily nejen vyhrát zajímavé ceny, ale zároveň se zamyslely nad ekologickou stopou, kterou současný život ve městě přináší. Videa byla opravdu různá, pobavila, ale také vedla k zamyšlení, a porota neměla úplně jednoduchý úkol. Nakonec se ale rozhodla pro ocenění základní školy Ivana Sekaniny a svinovské základní školy. Dětem by nejspíš efektivní úsporná opatření v jejich školních budovách příliš velkou radost neudělala, proto od nás dostaly také tablety, outdoorové kamery, vstupy do planetária a příspěvek na školní výlet pro celou třídu,“ řekl náměstek primátora Vladimír Cigánek, který byl zároveň předsedou poroty. „Výběr nebyl jednoduchý, bodové rozdíly byly minimální. U veřejnosti zvítězila jiná videa než u poroty,“ konstatoval Vladimír Cigánek.

„Videa jsou zajímavá, týkají se třídění odpadu a ovzduší, což jsou i priority města. Ale musím potvrdit, že bylo mimořádně těžké vybrat a ocenit nejlepší spoty. Všechny něčím zaujaly,“ dodala náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

U obou oceněných škol budou na náklady města důkladně posouzena a navržena efektivní úsporná opatření, integrace obnovitelných zdrojů nebo dalších provozních systémů. Ty pak provede na své náklady město o prázdninách roku 2019.

Vítězné video natočili Adam Juřica a Michal Kozar ze ZŠ Sekaniny. „Původně jsme chtěli natočit video na mobilu, ale před časem jsem s kamarádem dělal krátké animované sekvence, takže jsme se rozhodli udělat animovaný ekologický spot,“ uvedl Adam Juřica. Krátkým filmem provázejí animované postavičky obou hochů. „Vytvořili jsme obličeje a poté i oblečení. Určitě něco natočíme i v budoucnu,“ slíbil Michal Kozar.

Všechna videa jsou k vidění na facebookové stránce https://www.facebook.com/NebudLamaBudEcoFriendly/ .

Oceněné školy:
1. ZŠ I. Sekaniny, Poruba (autoři videa Adam Juřica, Michal Kozar)
2. ZŠ Svinov (autor videa Michal Dubjuk).

Cena Sympatie – hlasování veřejnosti:
1. ZŠ Hrabová
2. ZŠ Michálkovice
3. ZŠ gen. Z. Škarvady, Poruba