Na letošních Sousedských slavnostech s podtitulem Zažít Ostravu jinak, které se konají 14. září v rámci Evropského týdne mobility a Světového dne bez aut, ke kterému se připojuje i město Ostrava, se letos představí i osvětový projekt s názvem Ostravou!!! Nabádá obyvatele města i jeho návštěvníky, aby dali přednost jiným formám přepravy po městě než osobním vozidlem.

Akce „Zažít Ostravu jinak“ se koná letos ve dvou lokalitách, a to v centru na ul. 30. dubna a v Porubě u Oblouku, vždy od 14 do 20 hodin. V té porubské bude mít město Ostrava umístěn tzv. čistý areál, tedy speciální stánek, ve kterém návštěvníkům zábavnou formou přiblíží přínos pro jejich zdraví a životní prostředí ty zdánlivě nejobyčejnější druhy dopravy jako je chůze a jízda na kole. Nebudou chybět ani atrakce, jako cykloautodráha a cyklokolotoč. Stánek oživí tematická výstava.

Součástí programu „Zažít Ostravu jinak“ bude i zajímavý happening s názvem „Prostor pro auta nebo prostor pro lidi?“, který by měl názorně ukázat, jak různé způsoby dopravy ovlivňují prostor města – kolik místa zabírají parkující auta ve městě. Proto se u porubského Oblouku vzájemně prostorově poměří jeden autobus, 31 aut, 73 cyklistů a 73 chodců.

Letos má Sousedská slavnost 3 základní programové skupiny: kulturu, ekologii a děti. Samozřejmostí budou stánky s občerstvením a chill zóna, kde si návštěvníci odpočinou, poslechnou hudbu nebo si pochutnají na dobrotách od svých sousedů. Vítán je každý, kdo má chuť přetvořit svou ulici, náměstí či veřejné prostranství v příjemné místo pro sebe i své sousedy.

Město Ostrava se znovu zapojí do Evropského týdne mobility, kampaně na podporu udržitelných forem dopravy, která se koná vždy od 16. do 22. září již od roku 2002. Jejím vyvrcholením je Evropský den bez aut, který připadá na poslední den kampaně.

„Letošní ročník vyzdvihuje do popředí chůzi, pro člověka nejpřirozenější druh pohybu. Pojďme společně alespoň v tyto dny nechat auto doma a choďme pěšky. Možná bude naše město hezčí, bez dopravní zácpy, hluku a znečištění z dopravy. Jeďme veřejnou dopravou nebo nasedněme na kolo. Nejen, že uděláme něco pro své zdraví, ale také ušetříme,“ řekla resortní náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Projekt Ostravou!!! je financován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

www.mzp.cz, www.sfzp.cz