V Komenského sadech byl ve středu 19. dubna vysazen nový strom, Liliovník tulipánokvětý. Je jedním z pěti stromů, které budou či byly vysazeny v průběhu roku napříč celou zemí. Nedožité 90. narozeniny Olgy Havlové si lidé připomněli také v průběhu odpoledního slavnostního setkání, konaného u Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě-Porubě, kde byl strom Olgy Havlové vysazen před pěti lety.

Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové v roce 2018 připomněl její tehdy nedožité 85. narozeniny vysazením 85 stromů po celé zemi. Jeden z těchto stromů byl vysazen u Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě-Porubě. Letos nadace na aktivity naváže výsadbou dalších pěti stromů Olgy Havlové a odhalením pamětní desky na místech úzce spojených s životem a působením paní Olgy. Třetí z těchto stromů poroste od 19. dubna 2023 také v ostravských Komenského sadech. První letošní stromy byly vysazeny v Praze a Trutnově.

Vzpomínkových aktů se v Ostravě zúčastnila Monika Granja, ředitelka nadace, Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy, Petr Veselka, starosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, Jana Huvarová, ředitelka Gymnázia Oly Havlové v Ostravě-Porubě i další hosté. V průběhu akcí zazněla píseň Anety Langerové s názvem „Píseň pro Olgu,“ v interpretaci studentky Lidové konzervatoře a Múzické školy v Ostravě Anny Opartyové a hudby pedagogů této instituce.