Přibližně před rokem vznikl spolek Zelená Hrabová, z.s. Důvodem jeho vzniku byla snaha utvořit a propojit skupinku lidí z Hrabové, která má ráda zeleň, přírodu a chce ji chránit. Prvotním impulzem bylo zamezit výstavbě parkovacích míst v lokalitě na Šídlovci.

„Nápad vybudovat lesní park, vznikl při procházkách k řece Ostravici počátkem roku 2017. Neudržovaná plocha působila velmi smutně. Kopřivy, které přesahovaly 1m, popadané a rozlámané stromy, mnoho nepořádku, odpadu. Vše v tomto kousku přírody bylo velmi zanedbané.“, píší na webu www.hrabovjanka.cz autorky nápadu a celého projektu Jana Batelková a Jana Václavíková.

Park Hrabovjanka je nyní klidným místem uprostřed zeleně přímo vedle cyklostezky vedoucí k řece Ostravici. Dominantou je živý altán z vrbového proutí, který se proměňuje s ročními obdobími. Dřevěné lavičky nabízí příjemné posezení. Najdete zde mnoho edukativních i interaktivních prvků pro děti.

Na svůj nápad, proměnit neudržovanou plochu na příjemné místo pro načerpání energie z přírody, se jim podařilo získat 1.649.000 Kč od statutárního města Ostravy, městského obvodu Hrabová a společnosti Brembo Czech, s.r.o. Již v měsíci srpnu 2017 započaly první těžké práce, při kterých došlo k úpravě povrchu (odstranění kopřiv, práce s křovinořezem, mulčování, sečení trávy, odstranění stařiny a velkých kamenů, v pozdějších měsících kácení a ořez stromů). Vznikly také vícenáklady, protože po vysečení kopřiv se odhalily gumy, sutiny, dráty, cihly a mnoho dalších odpadů. V prosinci 2017 byl firmou NAPLOT.CZ zasazen vrbový altán,  který takovéto velikosti dorůstá jen jednou za čtyři roky. Je to překrásné vrbové umění, které navozuje kouzlo přírody. V parku byly také zachovány dutinové stromy, které jsou důležité pro výskyt kriticky ohroženého druhu netopýra pobřežního, který lokalitu využívá k migraci, a silně ohrožené druhy netopýra parkového a hvízdavého.

Tento pátek se uskuteční při slavnostním otevření parku také výsadba Hrabovjanské lípy svobody. Akce se koná 29. června 2018 v 15:00 hod. za přítomnosti patronky parku Anety Langerové.