Ostrava se již po šesté jako městský koordinátor zapojila do květnové celorepublikové výzvy Do práce na kole, tentokráte do 13. ročníku. Cílem oblíbené výzvy je šetřit životní prostředí, zlepšit kondici účastníků a také pomocí dat o zapsaných cestách zlepšovat (cyklo)infrastrukturu ve městě.

Závěrečné vyhlášení výsledků a ocenění těch nejlepších se konalo 22. června tradičně v prostorách Radniční restaurace v Ostravě. Opět se ukázalo, že zájem o výzvu je veliký, a že zapojení účastníci mají silného soutěžního ducha. V tomto ročníku se v Ostravě soutěžilo o paletu velmi hodnotných cen. Přichystána byla elektrokola a elektrokoloběžky.

Celkem 1 044 účastníků v Ostravě překonalo 244 958,8 km na kole a 43 530,6 km pěšky. Stěžejní pro výzvu je zejména rozměr ekologický – v přepočtu na objem emisí ostravští účastníci „ušetřili“ město o 37 376 200 gramů CO2.

Nejvýkonnější ostravský cyklista ujel celkem 2 726 km, nejlepší cyklistka 1 801,8 km. Chodec, který obsadil první příčku v žebříčku účastníků, ušel za celý květen 771,9 km, nejlepší chodkyně 657,7 km.

Těší mě, že jsme opět mohli pořádat za město tuto soutěž, která propaguje aktivní dojíždění do práce jako alternativu k dojíždění vozidly se spalovacími motory. Přináší to řadu pozitivních efektů – lidé méně jezdí auty, pohyb venku je dobrý pro jejich fyzičku a samozřejmě tím šetří také životní prostředí,“ řekl náměstek primátora Aleš Boháč.

Město kromě výkonů jednotlivců oceňovalo také týmy. V letošním roce se jich účastnilo celkem 335, z nichž 211 splnilo podmínku pro zařazení do slosování o ceny: alespoň dvě třetiny z realizovaných cest do/z práce museli zvládnout na kole/pěšky/jiným ekologickým způsobem.

Zvláštní kategorií bylo vyhlášení Cyklozaměstnavatele roku. Titul v příslušném městě získává firma, která na základě dotazníku nominujících zaměstnanců obdrží nejvyšší bodové ohodnocení. Hodnocení je rozděleno do čtyř tematických oblastí zaměřených na propagaci jízdy na kole, firemní aktivity, kvalitu, dostupnost a bezpečnost stání pro kola a zázemí, které mají zaměstnanci k dispozici. V rámci 13. ročníku získalo titul Cyklozaměstnavatel roku v Ostravě přímo statutární město Ostrava, a to pracoviště Magistrátu města Ostravy.

Letos se do výzvy ve městě zapojili také noví partneři. Účastníci soutěže právě díky nim měli pestřejší nabídku tzv. „akcí na triko“ a i výher v soutěžním klání. Spolek Elegant věnoval do soutěže své originální balíčky, vouchery na závod historických kol, komentované cyklovyjížďky Do sedel nebo vstupenky na divadelní a hudební vystoupení. Firma Schindler s ostravskou pobočkou Mojekolo věnovala do tomboly kvalitní cyklistické helmy a v rámci akce na triko si účastníci u nich mohli vyzvednout také bidony na kolo. Oblíbené akce na triko probíhaly tradičně u našich stálých partnerů – Slezskoostravského hradu a Ostravainfo!!!. Nové zážitky nabídlo také Ostravské muzeum a Bolt Tower v Dolní oblasti Vítkovic.

 

Fotodokumentaci naleznete ZDE: https://posilej.cz/zasilka/qKTiIx3G#link