V pátek 8. září ve 12.30 hodin bude na pohřebišti v ostravském městském obvodu Vítkovice veřejnosti poprvé představena nová smuteční síň. Jeden z největších projektů realizovaných na území obvodu v posledních deseti letech byl postaven díky finanční podpoře ze strany města.

 Nová smuteční síň splňuje veškeré požadavky moderního pohřebnictví a umožňuje pozůstalým důstojné a komfortní rozloučení se zesnulými,“ konstatuje starosta Vítkovic Richard Čermák a dodává, že provedení finančně náročné zakázky obvodu umožnila podpora ze strany statutárního města Ostravy. Ta pokryla 70 procent z celkových 84 milionů korun včetně DPH.

Starosta Richard Čermák předpokládá, že nový objekt bude – stejně jako předchozí smuteční síň – využíván pozůstalými nejen z obvodu, ale z celé Ostravy. A to kromě jiného i proto, že po zahájení rekonstrukce smuteční síně ve Slezské Ostravě „převezme na svá bedra“ většinu pietních obřadů konaných na území města.

„Je všeobecně známo, že vítkovickou smuteční síň k poslednímu rozloučení často využívají pozůstalí ze všech ostravských obvodů, což při finanční podpoře ze strany města sehrálo zásadní roli,“ připomenul náměstek ostravského primátora Aleš Boháč. „Dřívější budova z časů první republiky svému účelu dlouho a dobře sloužila, její nedávný stav nicméně nevyhovoval požadavkům současného pohřebnictví. Nová síň umožní důstojné rozloučení se zesnulými a zároveň poskytne všem přítomným i zaměstnancům vítkovického hřbitova patřičný komfort.“

 

Samotné realizaci stavby předcházelo zbourání stávající smuteční síně, jež od zkolaudování v roce 1925 neprošla žádnou zásadní modernizací. Demolice se uskutečnila na počátku roku 2022, následně byla podle vítězného návrhu společnosti PPS Kania, s. r. o., zahájena výstavba nového objektu.

Autoři návrhu koncipovali stavbu v čistém, moderním duchu. Objekt s bílou fasádou má okna z hliníkových rámů v antracitovém provedení, obdélníkový půdorys tvoří dvě základní budovy. Z haly se vstupem do hlavní smuteční síně, schodištěm na balkon a toaletami lze vejít i do malé smuteční síně určené pro komorní obřady. V interiéru hlavní smuteční síně, který je prosvětlen světlíkem, byl použit dřevěný obklad, dubové sedací prvky mají tmavě šedé látkové polstrování. Na část přístupnou veřejnosti navazuje provozní zázemí. Při severní hranici pohřebiště, u vstupu z ulice Na Obvodu, je nové kamenictví.

Realizátorem stavby smuteční síně, správního objektu a budovy kamenictví, které v areálu hřbitova vznikly, a to včetně zrekonstruované parkovací plochy u kamenictví, byla společnost PSG Construction, a. s. Ta smlouvu na provedení stavby podepsala s obvodem v lednu 2022.

„Vítkovický hřbitov se dočkal zázemí, které souzní s jeho významem – přeci jen jde o druhé největší pohřebiště Ostravy. Ale nová smuteční síň rozhodně není jedinou novinkou tohoto pohřebiště. Areál neustále zvelebujeme, a to i díky podpoře ze strany města. Jsou zde nové chodníky i části betonového plotu, k němuž brzy přibude dalších 132 metrů, připravujeme renovaci kovaných vstupních bran, jež by se měla uskutečnit ještě letos. Postupně budou dokončeny i všechny chodníky, takže v příštím roce bude hřbitov opravdu noblesním pietním místem, které bude chloubou celého města,“ dodává Richard Čermák. A připojuje zcela čerstvou informaci, že rada obvodu na svém zasedání 6. září vybrala provozovatele smuteční síně. Tím se stala společnost Apolon idea, s.r.o.

Nová smuteční síň bude veřejnosti poprvé představena 8. září v rámci Dne Vítkovic, kdy bude možné během komentované prohlídky navštívit také historickou budovu vítkovické radnice.

Původní smuteční síň, která neodmyslitelně patří k historii Vítkovic, připomíná výstava umístěná v blízkosti nového objektu. „Myslím, že místo, kde se se svými nejbližšími rozloučily desetitisíce ostravských občanů, by nemělo upadnout v zapomnění,“ uzavírá starosta Vítkovic Richard Čermák.