Síť dobročinných second handů, které na Ostravsku provozuje organizace Moment charity shop, se rozšiřuje i do Prahy, kde otevírá ve středu 28. března 2018 další obchod. V současnosti tak provozuje 8 obchodů v Ostravě, Karviné a Praze. Z jejich tržeb je podporováno 5 neziskových organizací – denní stacionář Žebřík, Kola pro Afriku, Mobilní hospic Ondrášek, Save Elephants a Česká koalice na ochranu biodiverzity (CCBC). Každá z podporovaných neziskových organizací má svůj vlastní obchod či více obchodů zřetelně označených svým logem. Zákazníci, kteří zde nakupují, vědí, na který projekt svým nákupem přispívají.

Projekt upozorňuje na situaci při výrobě oblečení

„Cítíme jako morální povinnost upozornit i na environmentální problémy. Především mladí lidé se stávají otroky moderní doby, kdy jsme zcela otevřeně manipulováni tím, co máme nosit za oblečení. Nikdo však už nevidí to, jak vzniká. Tisíce litrů vody, které pojme pro svůj růst žíznivá bavlna – přitom lidé, kterým zaobírá pole, umírají žízní. Tuny toxických pesticidů, které urychlují její růst, nicméně zamořují vodu, kterou by normálně pili lidé či zvířata. Takto však nemají šanci. Otřesné pracovní podmínky v továrnách, kde oděvy šijí i osmileté děti 6 dní v týdnu, 12 hodin denně za 20 dolarů na měsíc.“, uvedla Simona Honsová pro web Dobrovolník.cz.

Jak to funguje?

Obchody fungují na principu dárcovství – prodává se v nich převážně vysloužilé, ale stále pěkné oblečení, které do obchodů darují lidé. Organizace Moment poté věci třídí a prodává. Výtěžek z prodeje putuje na podporu vybraných neziskových organizací. Pražský obchod bude podporovat Českou koalici na ochranu biodiverzity (CCBC), mezinárodně uznávanou koalici pro ochranu biologické rozmanitosti, jejímiž členy je i osm českých zoologických zahrad, včetně Zoo Ostrava.  První obchod tohoto druhu v Praze bude otevřen ve středu 28. března v 16 hod. Další informace naleznete v přiložené tiskové zprávě České koalice pro ochranu biodiverzity.

Podpořit dobrou věc můžete i sportem

Běháte rádi? A chcete díky tomu podpořit Moment? V květnu máte příležitost při akci Charitativní běh pro Moment. Dva mladí lidé, které zaujalo poslání Momentu, se rozhodli uspořádat charitativní běh pro Moment. Registrovat se mohou děti, junioři, dospělí, prostě celá rodina. Akce se koná 13. května od 9,00 – 13,00 hodin v Ostravě Bělském lese.

Organizační podrobnosti http://behnamoment.cz/


Zdroj informací a fotografie: Tisková zpráva Zoo Ostrava a web Moment charity shops