Možná jste si všimli webových stránek společnosti Moravskoslezské Investice a Development, a.s, které vznikly v rámci projektu LUMAT, financovaného z Operačního programu Interreg CENTRAL EUROPE a z rozpočtu Moravskoslezského kraje. Cílem projektu je o brownfieldech mluvit, propagovat je, nabízet investorům, ukazovat, jak je lze úspěšně regenerovat, pomáhat jejich majitelům s revitalizací. Společnost vyzývá s jejich vyhledáváním, propagací, popřípadě s předložením návrhu jejich smysluplného budoucí využití.

Jak je vidět, regenerovaných brownfieldů v kraji přibývá jak hub po dešti. Krásným příkladem postupné regenerace je i provozovna silničního dopravce v Ostravě-Svinově, firmy POSPIECH SD, která sídlí v místě bývalého lihovaru.

Připravuje se také využití haly bývalé Veronikárny v areálu Dolní oblasti Vítkovice, kde se opravovaly vagóny Veronika, spolu se sousedním skladem žáruvzdorného materiálu. Nevyužité budovy se promění v pobočku Národního zemědělského muzea (NZM). Obě části propojí přístavba, která budovám dodá trochu moderního rázu. Mezi největší atrakce muzea bude patřit obrovský třípatrový mlýn vestavěný doprostřed schodiště. Muzeum bude otevřeno pro veřejnost až pro letní sezonu na jaře 2020.

Zdroj informací a fotografie: Brownfieldy v Moravskoslezském kraji