Ostravská zoologická zahrada ohlásila nový rekord v červencové návštěvnosti. Letos poprvé padla stotisícová hranice měsíční návštěvnosti již v červenci. V minulosti byla pokořena celkem třikrát – v roce 2011 (tehdy se narodila první dvě slůňata), 2016 a 2017 (narodilo se další slůně, sameček Chandru). Vždy to ale bylo až v průběhu srpna.  V letošním roce zahradu zatím celkem navštívilo 375 tisíc lidí. Do konce července jich bylo přes 350 tisíc, tedy o téměř 1 600 více oproti rekordnímu roku 2014, kdy zahradu navštívilo 540 518 lidí.
Na tuto sobotu (10. srpna) má ostravská ZOO připravený opět velmi zajímavý program – Den pro slony. Pokud s sebou vezmete nějaký vysloužilý elektrospotřebič, pomůžete tím chránit slony ve volné přírodě a zároveň získáte vstupenku pro děti zdarma.

Cílem akce je představit návštěvníkům život slonů v zahradě a zároveň upozornit na situaci těchto největších suchozemských savců ve volné přírodě, která není nijak příznivá. A právě sběrem vysloužilých elektrospotřebičů, mobilů a dalších elektrozařízení se lidé mohou přímo zapojit do jejich záchrany. Recyklací těchto výrobků totiž šetříme přirozené prostředí v Africe, kde žijí nejen sloni, ale i gorily a další vzácní živočichové. V těchto oblastech se těží vzácné kovy pro výrobu elektronických zařízení, a tím dochází k devastaci původních biotopů.

Odevzdáním vysloužilých elektrospotřebičů na správné místo (tj. do sběrných dvorů, speciálních kontejnerů na elektrozařízení nebo třeba právě v zoo) lze snížit poptávku po další těžbě, jelikož řadu materiálu je možné znovu využít. Akce Elektrowinu se koná pravidelně již od roku 2010, za dobu trvání návštěvníci donesli více než 3 700 vysloužilých spotřebičů.

A na co se mohou návštěvníci v sobotu v Zoo Ostrava těšit? Před zoologickou zahradou bude od 9. hodiny probíhat sběr starých a nefunkčních elektrospotřebičů. Za ně získají děti volný vstup do zoo (volná vstupenka bude platná pouze v den akce). Přinášet lze vysloužilý fén, holicí strojek, varnou konvici, ale třeba také vysavač, mikrovlnnou troubu, pračku či ledničku… Po celý den budou v areálu zoo probíhat aktivity, které pro malé i velké návštěvníky připravil Elektrowin. Budou nejen zábavné, ale také poučné a týkat se budou samozřejmě správného nakládání s odpady, recyklace a dalšího využití odpadu. V 15:30 hod. pak proběhne v pavilonu slonů speciální komentované krmení sloního stáda.

Kdo nenajde doma žádný vysloužilý elektrospotřebič a přesto by chtěl slonům pomoci, může zkusit zalovit v šatníku a přinést s sebou vysloužilý svetr, tričko nebo třeba kabát. Před vstupem do zoo je trvale umístěn kontejner organizace MOMENT na nepotřebné, ale stále pěkné oblečení, které také pomáhá chránit slony v Africe. Toto oblečení se prodává v síti dobročinných second handů MOMENT a výtěžek z prodeje putuje na podporu projektu Save Elephants.