Velmi výrazně stoupnul počet zájemců o ostravská sdílená kola. Pěkné počasí jich do sedel láká až tři tisícovky denně. A přibyla další novinka – stojany budou od půlky května už i v sousední Vřesině a ta se tak napojí se na systém bikesharingu v Ostravě.

„Přes několikatýdenní útlum způsobený epidemií se bikesharingu ve městě opět daří. Od spuštění systému v letošním roce se do aplikace nově zaregistrovalo 7 tisíc uživatelů, takže v Ostravě jich v současnosti máme už 42 tisíc. To je dobrá zpráva, protože používání kol při přesunu po městě je hlavně na menší vzdálenosti ekologičtější než jízda autem. Jejich uživatelé navíc dělají něco pro svou kondici a zdraví. Od začátku jsme doufali, že se sdílená kola v Ostravě uchytí. Ale že budou mít takový ohlas, je pro nás příjemným překvapením,“ řekla náměstkyně pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

V Ostravě funguje přes 270 stanic s více než 900 koly. Počet výpůjček se za březen a duben vyšplhal na 109 675.

Zatímco v loňském roce bylo 89 procent 15 minutových výpůjček zdarma, letos je to 92 procent. Město po dohodě se společností nextbike prodloužilo po dobu nouzového stavu bezplatnou výpůjčku z 15 na 30 minut, aby inspirovalo občany k častějšímu využívání kola jako dopravního prostředku pro nutný přesun do práce, obchodu či do lékárny a omezilo množství lidí cestujících v době epidemie hromadnou dopravou. Kola s navýšenou nabídkou 30 minut zdarma byla v březnu využita u 2127 a v dubnu u 13 117 jízd. Délka jednotlivých projížděk je velmi podobná, průměrná ujetá vzdálenost je letos 1,3 km, loni to bylo 1,2 km.

„Podle statistik víme, že nejvyšší počet výpůjček je v obvodech Poruba, Moravská Ostrava a Přívoz a Ostravě-Jih a že každé kolo vyjede v průměru dvakrát denně. Stále jsou dezinfikována, i přesto ale doporučujeme, aby jejich uživatelé měli k dispozici vlastní rukavice. Nejvíce využívanými stanicemi jsou v Porubě Telekomunikační škola, v širším centru Forum Nová Karolina a na Jihu stanice Kotlářova,“ dodala náměstkyně Kateřina Šebestová.

Další nejčastěji využívané stanice v Porubě jsou Třebovická, Hlavní třída – Bohuslava Martinů a Hlavní třída – dolní část. V Moravské Ostravě a Přívozu to jsou Komenského sady a na Jihu dvojice Aviatiků a Cholevova.

„Těší mě, že Porubané si sdílená kola doslova zamilovali. V loňském roce jsme byli obvodem, kde se půjčilo nejvíce kol a sedm z deseti nejfrekventovanějších stanic bylo právě u nás. Je vidět, že lidé mají o udržitelnou dopravu velký zájem. Systém se navíc podařilo dobře nastavit a jsem ráda, že kola využívají všechny generace,“ uvedla starostka Poruby Lucie Baránková Vilamová.

Zatím k nejmenšímu počtu, pouhým 369 výpůjčkám, došlo v sobotu 21. března, kdy celý den pršelo  a průměrná denní teplota dosahovala 7 °C.  Zato v úterý 28. dubna, kdy sice mírně zapršelo, ale bylo polojasno a teplota se pohybovala od 20 do 24° C, si lidé půjčili kolo 3707 krát, což je zatím letošní rekord. V tento den zhruba v 11.30 hodin byla navíc překonána hranice sta tisíc výpůjček od začátku roku. Loni byl denní rekord 3400 výpůjček.

Provoz systému sdílených kol v letošním roce v Ostravě odstartoval 2. března.


Zdroj: Tisková zpráva Magistrátu města Ostravy