V největší průchozí voliéře v Zoo Ostrava přibyli další obyvatelé. Většina druhů se zde úspěšně rozmnožuje, ale návštěvníci se mohou těšit i na zcela nový druh – kolpíka růžového, který je nápadný nejen svým zbarvením, ale také nezvyklým tvarem zobáku. Každou neděli před polednem zde probíhá komentované krmení, při němž si lidé mohou užít většinu zvířat z bezprostřední blízkosti a dozvědět se řadu zajímavostí.
Nový druh
Novým druhem ve voliéře La Pampa je kolpík růžový (Platalea ajaja). Vyskytuje se od jižní Georgie a Floridy v USA přes Střední Ameriku až po Argentinu, kde obývá mělké sladké vody (pobřežní bažiny se slanou i smíšenou vodou, mangrove, přílivové tůňky). Ptáci upoutají pozornost zejména svým růžovým zbarvením, které je způsobeno karotenoidy. Tato barviva získávají kolpíci podobně jako plameňáci z potravy. Živí se malými rybami, korýši, měkkýši a vodním hmyzem. Potravu si obstarávají nápadným a nezvykle tvarovaným zobákem, který je na konci rozšířen a připomíná lžíci, odtud i anglický název spoonbill. Při tom se pohybují charakteristickým způsobem: pomalu se brodí vodou a otevřeným zobákem kývají ze strany na stranu, až narazí na kořist.
Nová mláďata
V prostorné voliéře se už většina druhů úspěšně rozmnožuje. Koncem května mohli návštěvníci vidět mláďata ostralky žlutozobé. Rodiče některých jiných druhů v té době teprve inkubovali vejce (ibisi šedokřídlí) nebo byla mláďata zatím ukryta v hnízdní budce (kardinálovci zelení). Aktuálně zde už létají kromě rodičovského páru i čtyři mladí kardinálovci a na hnízdě ibisů jsou vidět dvě odrostlejší mláďata.
Komentované krmení
Lidé si mohou při průchodu voliérou užít bezprostřední blízkost zvířat. Každou neděli v 11 hodin mohou navíc zažít i krmení zvířat doprovázené komentářem chovatele. Srdečně Vás zveme!
Video zachycuje obyvatele průchozí voliéry La Pampa – mláďata kardinálovců zelených a ibisů šedokřídlých a krmení, z něhož je patrné, jak si ptáci opatřují potravu různě tvarovanými zobáky: ibisi hledají tenkým zobákem v substrátu drobné živočichy jako pinzetou, kachny cedí vodu přes zobák s vroubkováním jako přes sítko, kolpíci chytají kořist pomocí zobáku ve tvaru lžíce, kondoři mají silný zobák určený k trhání a porcování kořisti.