V sobotu 18. srpna je Mezinárodní den orangutanů. Orangutan (z malajského orang hutan = lesní muž) se stal symbolem negativních dopadů palmoolejného průmyslu i boje proti němu. Orangutani kácením pralesů přicházejí o svoje původní prostředí, při hledání zdrojů obživy vstupují na plantáže. Zaměstnanci plantáží a farmáři je pak pronásledují a zabíjejí.  Populace orangutanů bornejských (Pongo pygmaeus) čítá cca 57 000 jedinců, orangutanů sumaterských (P. abelii) přežívá posledních cca 13 000 a orangutanů tapanulijských (P. tapanuliensis) zhruba 800 jedinců, přičemž ročně je kvůli palmoolejnému průmyslu zabito 1 500 až 5 000 těchto primátů.

„Návštěvníci ostravské zoo se během sobotního programu mimo jiné dozví, jak může svým vlastním dílem pomoci zmírnit dopady pěstování palmy olejné na životní prostředí i rostlinné a živočišné druhy v tropech tím, že se pokusí snížit svou spotřebu výrobků obsahujících palmový olej a bude upřednostňovat výrobky s jiným, ideálně místním druhem oleje,“ zve na akci Šárka Nováková.

O palmě olejné

Palma olejná, z jejíchž plodů se palmový olej lisuje, je pěstována po celém tropickém pásmu – zhruba 85 % celosvětové produkce však probíhá v Indonésii a Malajsii. Palmy jsou pěstovány na rozsáhlých plantážích, které jsou velmi často zakládány na místech vzniklých plošným vykácením a vypálením původního deštného pralesa. Tento cenný tropický ekosystém bohatý na vzácné druhy rostlin a živočichů je tak v krátké době nahrazován pouze jedním jediným druhem a plantáže se stávají “zelenými pouštěmi” – plochami sice zelenými, ovšem téměř bez života.

Palmový olej se v posledních několika desetiletích stal jedním z nejpoužívanějších produktů rostlinné výroby a jeho globální spotřeba stále roste. Evropská unie je 2. největším dovozcem palmového oleje na světě – problém ničení pralesů a úbytku druhů v Indonésii, Malajsii a dalších tropických státech se tedy velmi dotýká i nás, občanů-spotřebitelů v České republice.

Informace o celé problematice včetně cenných tipů a návodů lze nalézt na stránkách Koalice proti palmovému oleji (www.stoppalmovemuoleji.cz), která sdružuje neziskové organizace, instituce i jednotlivce usilující o řešení problematiky palmového oleje a snížení jeho nadbytečné spotřeby. Členem této koalice je i několik českých zoologických zahrad včetně Zoo Ostrava.

Sobotní program v Zoologické zahradě Ostrava bude probíhat od 11 do 16 hod.