Sdílená kola mají mezi Ostravany již několik let po sobě mimořádný úspěch. Ve všech městských obvodech je momentálně k dispozici přes 1000 kol od společnosti Nextbike zaparkovaných ve více než  350 stanicích, kromě toho mohou Ostravané využívat i další rychlý a ekologický způsob dopravy – elektrokoloběžky.

Vysoký počet cyklistů i koloběžkářů s sebou nese i rostoucí počet stížností občanů na nedodržování pravidel silničního provozu, hlavně na jízdu po chodnících a po přechodech. Město Ostrava proto připravilo několik  informačních kampaní, zaměřených zejména na mladší generaci uživatelů těchto služeb, které apelovaly na dodržování základních pravidel. Pro jízdu na kole i koloběžce je nejdůležitější obezřetnost, opatrnost a ohled na druhé! I cyklisté a koloběžkáři by se měli chovat v souladu s pravidly silničního provozu, která upravuje příslušný zákon – to znamená, jezdit po cyklostezkách, vyhýbat se jízdě po chodníku a v protisměru, nejezdit po přechodech, dodržovat dopravní značení a nezapomenout, že kola i koloběžky patří při návratu zpět do stojanů.

Kampaně s podtitulem Dávej Bacha se opírají o „desatero“ jízdy na sdíleném kole a elektrokoloběžce (níže). Součástí kampaní jsou vtipná edukativní videa s ostravskými herci, například Vladimírem Polákem a Robinem Ferrem. Umístěna jsou na sociálních sítích města, YouTube kanálu a webových stránkách zdravaova.cz. Videa s tématem bezpečného a přitom rychlého a pohodlného přesunu ulicemi Ostravy najdete zde:

Aktuálně se připravuje další část s názvem Dávej Bacha III. – Cykloběžci v ohrožení. Součástí této kampaně budou i nové nálepky na kolech s motivem zlého opičáka, porušujícího pravidla. Představeny budou již brzy.

https://youtu.be/kQYuVp-WIjc

Dávej Bacha! …a dodržuj desatero jízdy na kole i koloběžce