Ostrava se připojí ke kampani Evropský týden mobility

Rada města rozhodla o zapojení statutárního města Ostravy do kampaně Evropského týdne mobility na podporu udržitelných forem dopravy (veřejná hromadná doprava, cyklistika, chůze) v evropských městech.  Ostrava se do kampaně zapojuje pravidelně a letos je tématem „Bezpečně a zdravě udržitelnou dopravou“. Volba tématu pro tento rok má poukázat na útrapy, jež zasáhly Evropu – a celý svět – pod vlivem pandemie COVID-19. Zdůrazňuje výhody aktivní mobility pro naše tělesné i duševní zdraví a pohodu.

Pro podporu udržitelné dopravy město Ostrava nabídne v rámci Evropského týdne mobility využití oblíbených sdílených městských kol se sítí stanic Nextbike, které pokrývají většinu území města. Cyklisté budou mít k dispozici v termínu 16.-22. září 2021 zápůjčky sdílených kol Nextbike na 30 minut zdarma. V současné době mohou v Ostravě pro přepravu využít zhruba 250 stanic a 1 000 kol. Zápůjčky kol zdarma podpoří bezemisní možnosti cestování, navíc jednotlivci je mohou využít také při zářijové výzvě akce Do práce na kole, která časově Evropský týden mobility překrývá.

Již v sobotu 18. září se mohou zájemci zúčastnit akce Zažít Ostravu jinak, která se koná na ulici Zahradní od 13:00 do 20:00 hodin. Letošní ročník bude potřetí organizovat Rodinné a komunitní centrum Chaloupka z.s. Akce bude pořádána v duchu hesla Bez plastu a Bez aut a tématem je „Návod k sestavení“, které je výzvou občanů, aby se zapojili do plánování města a sami si město tvořili dle svých představ.

Trvalým opatřením je propagace stavby cyklostezek Kaminského, Ječmínkova, ochranných jízdních pruhů pro cyklisty (a cyklistické piktogramy) na městské třídě 28. října v úseku ulic Výstavní – Mariánskohorská (vodárna) a legalizace pohybu cyklistů v pěší zóně Nová Karolina.

Čtvrtý ročník projektu „Pěšky do školy“ proběhne v termínu 16.- 22. září 2021 pod záštitou MŠMT, Magistrátu hl. města Prahy, deseti krajských měst včetně Ostravy, a je součástí aktivit Evropského týdne mobility.  Akce je připravena pro základní školy a nižší stupeň víceletých gymnázií celé České republiky. Součástí je soutěž o třídu, která nejvíce chodí. Cílem projektu je zvýšit počet dětí, které se budou pravidelně dopravovat do školy pěšky, na koloběžce nebo na kole. Soutěžit mohou školy, jednotlivé třídy nebo rodiče s dětmi. Třídy, které nejvíce nachodí mohou získat stojany na koloběžky a další věcné ceny. Ze strany organizátora je zjištěna nejen metodická podpora, ale také školy dostanou motivační sady obsahující, placky diplomy, pro každé dítě/žáka pěší deník + plakát do třídy pro zaznamenávání způsobu dopravy.

Jednou z mnoha zapojených škol je i ZŠ Ivana Sekaniny v Ostravě Porubě, která se zúčastnila projektu již v minulém roce a letos počítá, že se zapojí ještě více dětí, kteří přijdou na ranní vyučování pěšky, na koloběžce nebo na kole. Podpořit pedagogy, rodiče a žáky přijdou hned v první den (16. září 2021) i samotní organizátoři projektu a také Mgr. Andrea Hoffmannová, Ph.D. náměstkyně primátora města Ostravy.

Že knihovny nejsou jen klidným místem pro čtenáře, se budou moci přesvědčit návštěvníci poboček Knihovny města Ostravy, které pro děti připravily zábavné a naučné aktivity. Pro klidnější povahy pak pracovníci poboček připravili spoustu kvizů, soutěží a workshopů a nebude chybět také společné čtení.

Přehled programu akcí ke stažení ZDE