Společnost Ostravské vodárny a kanalizace a.s. pořídila speciální vozidlo Kaiser Aquastar umí nejen vyčistit kanály, ale recyklací použité vody šetří náklady na provoz i životní prostředí.

OVAK a.s. disponuje profesionálními komunálními kombinovanými tlakosacími kanalizačními vozidly s recyklací od špičkového výrobce, Lichtenštejnské společnosti KAISER AG. Nejnovější vozidlem je Aquastar III, na podvozku MAN TGS 35.480 8×6 BB. Jeho technickými přednostmi jsou zejména výkony jeho vysokotlakého čerpadla a vodookružného vakuového čerpadla (vývěvy) KWP 4000i, délka tlakových hadic 40 m a v neposlední řadě jeho propracovaný jednostupňový systém recyklace „RotoMax“, který umožňuje celodenní nasazení vozidla při čištění bez nutnosti přerušit práci pro nedostatek vody a systémem zpětného oplachu recyklačního síta.

Díky využití systému recyklace je zajištěno flexibilnější využití vozidla pro čištění kanalizace, při kterém dochází k úsporám technologické vody a pohonných hmot, čímž se snaží společnost přispívat ke zmírnění dopadů a zlepšení životního prostředí v našem regionu. Dále rovněž vzhledem k agresivnějším vlastnostem odpadních vod v našem regionu, je důležité zmínit, že celá nádrž vozidla je vyrobena v nerezovém provedení, což je od roku 2012 u našich vozidel standardní provedení.​​​

Na sklonku roku 2018 byl pořízen malý kanalizační vůz s recyklací, KAISER City Cycler. Jedná se o první kanalizační vozidlo svého druhu v České republice. Vozidlo se svým technickým vybavením přibližuje výše uvedenému vozidlu AQUASTAR III, nicméně jedinečnost tohoto vozidla spočívá především v jeho velikosti a celkovém kompaktním provedení, které zlepšuje jeho využití v hustém městském provozu a místech se zúženým nebo sníženým profilem průjezdu. Vozidlo bylo vyrobeno u renomovaného výrobce v Lichnštejnsku a jeho hodnota je více než 9 miliónů korun bez DPH.


Více informací: Ostravské kanály teď čistí vodní hvězda