Koncem října spustilo město Ostrava ve spolupráci se společností OZO Ostrava a městskou policií kampaň zaměřenou proti nelegálně odkládanému odpadu u kontejnerových stanovišť. Po dobu tří listopadových týdnů OZO záměrně neodklízelo objemný odpad odložený vedle kontejnerů, aby si lidé lépe uvědomili, kolik nelegálně odloženého odpadu v průběhu roku na různých místech Ostravy vzniká. Zároveň byly na vybraná kontejnerová stanoviště umístěny informace o správném řešení problematiky odkládání objemných odpadů. Během té doby se strážníkům Městské policie Ostrava podařilo odchytit 14 pachatelů tohoto přestupku. Většina z nich byla postoupena k prošetření správnímu orgánu a hrozí jim pokuta až do výše 50 tisíc Kč. OZO Ostrava pak od 18. listopadu až do konce měsíce od kontejnerových stanovišť svezla celkem 41,27 tun objemných odpadů, což je zhruba o 37 % odpadu méně oproti předchozím měsícům. Zdá se, že kampaň zabrala. Nyní vrcholí reklamou na sociálních sítích a v rádiích a vyhlášena byla i Fotosoutěž OZO, která bude téma odpadu u kontejnerů připomínat až do května příštího roku.

OZO Ostrava každoročně sveze přes 600 tun takto nelegálně odloženého odpadu u kontejnerů. Za jejich odklizení jen v roce 2018 město Ostrava zaplatilo bezmála 1,5 milionu Kč.

„Měli jsme trochu strach, že Ostrava bude během třítýdenního neuklízení zaplavena odpadem, ale naše obavy se nepotvrdily. Naopak se i vizuálně zdálo, že odpadu u kontejnerů je méně. A čísla to potvrdila,“ říká náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Městská policie Ostrava se problematice zakládání černých skládek věnuje pravidelně během výkonu služby. V rámci kampaně kontroly u kontejnerových stanovišť hlídky ještě zintenzivnily, kdy se strážníkům podařilo zjistit 10 událostí (14 pachatelů). Nejčastěji šlo o odložené kusy nábytku (skříňky, dřevěné desky a sedací soupravy). V některých případech strážníci odhalili protiprávní jednání také za pomocí kamerového systému.

 „V Ostravě máme velmi kvalitní a propracovaný systém sběru odpadu. Objemný odpad, který se nevejde do kontejnerů před domem, mohou Ostravané bezplatně odevzdat do některého z našich 11 sběrných dvorů. Lidé, kteří nemají jak objemný odpad do sběrného dvora dovézt, si u nás mohou objednat službu mobilního svozu objemného odpadu, a to prostřednictvím e-shopu na našich webových stránkách, takže zcela z pohodlí domova. Zaplatí jen za dopravu a odpad musí v den svozu vynést před dům. Objemnější odpad mohou obyvatelé Ostravy odložit také do velkoobjemových kontejnerů, které pravidelně přistavujeme v jednotlivých částech města dle požadavků vedení městských obvodů,“ vypočítává možnosti správného odložení objemného odpadu v Ostravě jednatel OZO Ostrava Karel Belda a upozorňuje, že informační kampaň Odpad u kontejneru NE!!! zdaleka nekončí. Bude i nadále probíhat na internetu, sociálních sítích, na webových stránkách OZO Ostrava či v regionálních rádiích, kde byly umístěny vtipné spoty upozorňující na tento nešvar.

Na podporu správného nakládání s objemným odpadem byla také vytištěna nové mapa sběrných dvorů s aktuální otevírací dobou, která bude k dostání ve všech ostravských sběrných dvorech a na úřadech městských obvodů. To, že objemný odpad nepatří ke kontejnerům, budou přímo na kontejnerech připomínat velké informační nálepky s vtipnou grafikou, jimiž bylo polepeno na 1 500 kontejnerů na směsný komunální odpad zejména na velkých sídlištích Ostravy, kde se tento nešvar vyskytuje nejčastěji. A v neposlední řadě OZO Ostrava vyhlásilo na svém facebooku také fotosoutěž. Kdy na konci každého měsíce budou vybrány tři nejkreativnější záběry nepořádku u kontejnerů, jejichž autoři získají poukaz v hodnotě 1 000 Kč na nákup zboží značky UAX. Soutěž potrvá až do konce května příštího roku, podrobnosti zájemci naleznou na facebooku OZO Ostrava.

Počišťování stanovišť v období od 18. do 30. listopadu a srovnání s předchozími měsíci

    září říjen listopad
Množství svezeného odpadu (v tunách)   64,88 65,69 41,27
Cena služby (v tis.Kč)   133 135 89