Prostředky z kotlíkových dotací v kraji vystačí ještě na 1800 kotlů

Na kotlíkové dotace v Moravskoslezském kraji zbývá přibližně 190 miliónů korun a měly by tak stačit na výměnu ještě zhruba 1800 kotlů, řekl včera novinářům hejtmanův náměstek Jan Krkoška.

Moravskoslezský kraj již od loňského září obdržel na 7 tisíc žádostí o nový kotel. Z dosud podaných žádostí je vyhodnoceno asi 5200, kraj začal i s proplácením peněz žadatelům, kteří neekologický kotel vyměnili za jiný šetrnější k životnímu prostředí. Nejčastěji si lidé pořizují plynové kondenzační kotle. O dotaci lidé mohou požádat do konce letošního roku nebo do vyčerpání peněz, respektive do přijetí celkového počtu 10000 žádostí.

Pro aktuální druhé kolo výzvy vyčlenil Moravskoslezský kraj ze svého rozpočtu 69 milionů korun. Na každý nový kotel tak přispěje 7500 korunami. Dalšími 45 miliony předfinancuje příspěvky 78 obcí, které s krajem spolupracují a které poskytnou zájemcům o výměnu kotlů od 1500 do 15000 korun.

Žádosti o kotlíkovou dotaci mohou zájemci podávat na adrese https://kotliky.msk.cz/. Veškeré informace k dotacím pak najdou na webových stránkách https://lokalni-topeniste.msk.cz/. Žadatelům slouží i telefonní kontakt 595 622 355 nebo e-mail kotliky@msk.cz. Případné dotazy mohou každý pracovní den v úředních hodinách také osobně konzultovat v kanceláři A106 na krajském úřadu.

Úspěšní žadatelé o kotlíkovou dotaci z Ostravy mohou získat na předfinancování pořízení nového kotle bezúročnou zápůjčku statutárního města Ostravy na realizaci výměny kotlů v souvislosti s omezením primárních emisí znečišťujících látek z lokálního vytápění domácností v rámci dotačního programu „Kotlíkové dotace v Moravskoslezském kraji – 2. výzva„.


Zdroj informací: Zpravodajství ČTK – Ostrava a okolí