Nevyhazujeme, opravujeme! Opravárna míří do Ostravy. V rámci osvětové akce Opravme Česko – Ostrava budou opraváři v sobotu 8. června připraveni vdechnout rozbitým výrobkům nový život. Opravovat budou věci, které přinesete a navíc se můžete přiučit, jak se „to dělá“. Akce začíná ve 13 hodin ve Fajne dílně, kterou jsme v Ostravě založili v roce 2016 právě i pro takové účely.

Za rozumnou cenu si můžete nechat odborníky opravit třeba mobil, počítač, tablet nebo domácí elektro, jako jsou mixér, toustovač, vysavače… Pro neopravitelné výrobky bude na místě sběrný box a budou odevzdány k odborné recyklaci společnosti Asekol.

„V Ostravě dlouhodobě bojujeme proti zbytečnému odpadu. Řídíme se slogany „Pro Ostravu bez odpadu“ a „3ďte bez obav – vše bude využito“. A nezůstáváme jen u sloganů, ale chystáme stále další kroky, aby na skládkách končilo co nejméně odpadu. Se společností OZO Ostrava plánujeme otevřít RE-USE centrum, které umožní opakované použití předčasně odložených věcí do sběrných dvorů. Může to znamenat třeba i výzvu pro kreativní lidi, aby použitým věcem dali nový účel a nábytek a další potřeby z domácnosti nemusely končit na skládce. Součástí centra by měla být také dílna pro malé opravy,“ řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Iniciativa „Opravme Česko“ bojuje proti nešvaru, že se výrobky krátce po uplynutí záruční doby rozbijí a často nejdou opravit. Opravářů a servisů stále ubývá a spotřebitelé jsou proto nuceni koupit nový výrobek. Ten starý pak končí zbytečně na skládce…