V urbanizované krajině ubývá míst, která nejsou udržována. Právě tyto místa jsou ale nejčastěji vyhledávaným úkrytem volně žijících druhů živočichů. Radnice městského obvodu Ostrava-Jih proto podpořila nápad zastupitelky Pavlíny Nováčkové, který pomůže přečkat zimu ježkům. Alespoň na třech místech v obvodu, v ulicích Hulvácká, Pavlovova a Oráčova, budou ponechány přirozené podmínky pro jejich přezimování. Na místa, kde nebude zcela odklizeno spadané listí, upozorní informační tabulka.

„Neodklízejte všechno listí v koutě, kde nefouká, nebo listí pod keři. Ježci zde mohou bezpečně přečkat zimu.“ Upozorňuje projekt #NECHTEJEZKYSPAT

Ježkům sice nehrozí vyhubení, nicméně prostředí, které obývají, pro ně skrývá řadu nástrah. Mezi nejčastější příčiny usmrcení ježků patří střet s automobilem, nebo potrava obsahující pesticidy k hubení škůdců na zemědělských plodinách, případné setkání s predátory (především psem a kočkou).

Protože ježci mají u lidí dobrou pověst, snaží se jim při náhodných setkáních pomoci. Je proto dobré vědět, kdy pomoc potřebují a kdy si s nimi můžete udělat jen „selfíčko“.  Ježek může potřebovat lidskou pomoc, je-li zraněný nebo nemocný, objevíte-li jej v zimě, nebo během dne, pokud je lapen do pasti, v případě, že je na podzim příliš malý, nebo se jedná o osiřelé mládě. Pokud si nejste jisti, kontaktujte nejbližší záchrannou stanici pro volně žijící živočichy. Pro Ostravany je nejbližší ta v Bartošovicích u Nového Jičína. Telefon kam můžete nálezy zraněných nebo jinak handicapovaných volně žijících druhů zvířat hlásit a konzultovat je 602 271 836.

Chcete-li se dozvědět o pomoci ježkům více, podívejte se třeba na stránky ostravské zoo. V článku Jak pomoci ježkům najdete všechny potřebné informace.

Webové stránky Záchranné stanice v Bartošovicích: http://www.csopnj.cz