Ostrava systematicky pokračuje v obnově a rozvoji vodohospodářské infrastruktury a každoročně do ní investuje nemalé finanční částky, stavby náleží k nejnákladnějším investicím. Rekonstruovány jsou desítky let staré kanalizace a vodovody ve špatném technickém stavu. Nová vodovodní síť přispívá ke snížení ztráty vody a ke zlepšení její kvality. V Ostravě je 946 kilometrů kanalizační a 1063 kilometrů vodovodní sítě. Jejich majitelem je město Ostrava. Letos činily investice do těchto staveb 802 milionů korun (náklady bez povodňových škod). Mezi letošními stavbami nalezneme projekty v některých městských obvodech, vybudování nové čerpací stanice odpadních vod, rekonstrukce studen i sedimentačních nádrží v úpravně vody Nová Ves.

Nutno zmínit, že například úpravna vody v Ostravě-Nové Vsi byla uvedena do provozu v roce 1908, tehdejší provedení stavby i architektonické řešení bylo vskutku nadčasové. Novostavba vodárny byla situována u císařské silnice z Opavy do Těšína. Dílo bylo tehdy vystavěno dle nejnovějších technických poznatků, technickou stránku řešil liberecký inženýr Ulrich Huber, architektonickou podobu Karl Schwager. Náklady na stavbu v dané době přesáhly 1,06 milionů korun. Významné rekonstrukce pak proběhly ve dvacátých, padesátých a sedmdesátých letech minulého století. Postupnou obnovu poznamenala i povodeň v roce 1997, kdy voda z řeky Odry areál úpravny zalila a další škody napáchala na prameništích Ostrava-Nová Ves a Dubí. Areál úpravny je od roku 2008 památkově chráněný, v roce 2017 bylo otevřeno i vodárenské muzeum Historie ostravského vodárenství – Babylon. V polovině minulého století byly vybudovány také studny S5 a D3 v prameništích Nová Ves a Dubí.

Úpravna Nová Ves je strategickým zdrojem pitné vody pro Ostravu, díky rekonstrukcí sedimentačních nádrží dojde ke zlepšení zásobování pitné vody ve městě. Zásadní součástí vodních zdrojů pitné vody pro obyvatele města jsou i obě zmíněná prameniště Nová Ves a Dubí. V letech 2016–2018 byly zpracovány koncepce revitalizace těchto dvou pramenišť, byl proveden hydrogeologický průzkum prameniště Dubí a následně byl stanoven postup budoucí obnovy jednotlivých zdrojů. S ohledem na stáří těchto objektů a jejich intenzivní využívání je zřejmá také náročnost a potřebnost jejich obnov,“ vysvětlil Aleš Boháč, náměstek primátora pro životní prostředí.

Víc jak 30 milionů (bez DPH) si vyžádaly rekonstrukce studny S5 (prameniště Nová Ves) a D3 (prameniště Dubí), které byly vybudovány zhruba v polovině minulého století a jejich vydatnost vody byla již velmi nízká. Práce započaly v říjnu roku 2023 a dokončeny byly nyní, v listopadu 2024. Zhotovitelem děl je společnost SUBLAND-TECH. Vzhledem k technickému provedení není oprava prováděna přímo v daném místě, realizace nových (vrtaných) studní probíhá ve vzdálenosti cca 10 m od původních studní. Hloubka vrtaných studní je 36 m u studny S5 a 51 m u studny D3. Součástí prací je také výstavba nových armaturních šachet, elektrokiosků, manipulačních ploch a příjezdových komunikací.

V letech 2022–2023 byla tímto způsobem zrealizována rekonstrukce studny S14 na prameništi Nová Ves, zkolaudována byla počátkem letošního roku. V současné době jsou na prameništi Nová Ves projekčně připravovány rekonstrukce studní S12 a S13, zahájení realizace těchto staveb je plánováno v roce 2025. Projektována je rovněž nová sanační studna S11, která doplní severní hydraulickou bariéru, sloužící jako ochrana před nátokem znečištěných průmyslových vod do prameniště. Na prameništi Dubí jsou připravovány podklady pro výběr projektanta pro stavby studní D5, D6 a D8. Předpoklad realizace těchto staveb je do roku 2028,“ vysvětlil Břetislav Riger, náměstek primátora pro investice.

Rekonstrukce sedimentačních nádrží úpravny vody Nová Ves byla zahájena vloni a dokončena bude v příštím roce. Obnova dvou nádrží ve velmi špatném technickém stavu si vyžádá částku přesahující 123 milionů korun bez DPH. Konkrétně jde o rekonstrukci dvou kruhových, radiálně protékaných nádrží o průměru 16 metrů a hloubce zhruba 6–7 metrů. Zhotovitelem prací je sdružení firem KUNST a ARKO TECHNOLOGY.

Město však investuje také do celé řady rekonstrukcí vodovodů a kanalizací. V září letošního roku byla zahájena například oprava vodovodu v Mostárenské ulici (Ostrava-Vítkovice). Nový vodovodní řad bude proveden z polyetylenového potrubí v délce 285 metrů, dojde zároveň k propojení se stávajícím vodovodním řadem v ulici Kotkova v délce 7,4 metru. Potrubí bude uloženo do otevřeného výkopu. Součástí stavby je přepojení všech stávajících vodovodních přípojek na rekonstruovaný vodovod. Zhotovitelem prací je společnost AROWANIE STAV. Obnova si vyžádá zhruba 3,4 milionů korun bez DPH a dokončena bude v dubnu roku 2025.

Koncem října byla dokončena rekonstrukce vodovodu a kanalizace v lokalitě ulice Obránců míru ve Vítkovicích. Práce probíhaly od září loňského roku a vyžádaly si náklady 25 milionů korun bez DPH. Vodovodní i kanalizační potrubí bylo vyměněno v ulicích Obránců míru, Ocelářská, Kovářská, Floriánova a Okružní v celkové délce 1 429 m, původní potrubí bylo odstraněno a následně byla provedena celoplošná obnova povrchů komunikací. Zhotovitelem prací byla společnost HYDROSPOR.

Takřka 1 400 metrů nové kanalizace a vodovodní sítě budou moci využívat obyvatelé ulic V Korunce, Pomezí, Klidná, konkrétně bude rekonstruováno 676 metrů kanalizace, včetně přípojek. Opravy se dočká také vodovod v délce 664 metrů v ulicích V Korunce, Přímá, Na Rozhraní. Práce byly zahájeny v září letošního roku a dokončení je plánováno na srpen roku následujícího. Náklady přesáhnou 23,5 milionů korun bez DPH. A identická doba prací je definována pro výstavbu vodovodu a kanalizace v lokalitě Bučina. Náklady této stavby jsou ve výši zhruba 25 milionů korun bez DPH. Délka nového kanalizačního a vodovodního řadu je 882 metrů (520 metrů kanalizace a 362 metrů vodovod), zhotovitelem prací je společnost KR OSTRAVA.

Letos v srpnu byla dokončena obnova vodovodu a kanalizace v ulici Rostislavova a Štramberská. Zbrusu nový vodovodní řad v délce 145 metrů byl zhotoven z tvárné litiny. Došlo též k rekonstrukci stávající kanalizace, bezvýkopově zatažením samonosného sklolaminátového rukávce do potrubí v délce 59 metrů a dalších 251 metrů kanalizace bylo provedeno z kameniny v otevřeném výkopu. Součástí prací byla i kompletní oprava stávající komunikace. Práce si vyžádaly náklady zhruba ve výši 14 milionů bez DPH, zhotovitelem byla společnost AROWANIE STAV.

A v závěru tohoto roku by měla být dokončena rekonstrukce vodovodu a kanalizace v ulicích Hornopolní, Nemocniční. Stavba zahájena letos v dubnu si vyžádala náklady přesahující 58 milionů korun.  Obnova se týká 532 metrů vodovodního řádu a 625 metrů kanalizačních stok, vedených převážně v původních trasách, včetně přepojení stávajících vodovodních a kanalizačních přípojek i zrušení těch stávajících. Rekonstrukce je prováděna etapově, uzávěry dotčených místních komunikací jsou realizovány tak, aby byl zachován průjezd vozidel IZS. Zhotovitelem je společnost KR OSTRAVA.

Zhruba rok si vyžádají rekonstrukční práce na odlehčovací stoce v ulici Muglinovská. Opravovány jsou podlahy, stěny a stropy odlehčovací stoky ve špatném technickém stavu. Na zhruba 540 metrech stoky jsou po úsecích realizovány výměny podlah, sanace prasklin a děr ve stěnách, dochází k injektáži stěn a stropů a v kritických místech jsou instalovány výztužné rámy. Náklady jsou ve výši zhruba 110 milionů korun bez DPH. Obnova započala v červnu letošního roku, hotovo by mělo být za rok, taktéž v červnu. Zhotovitelem je společnost SUBLAND-TECH.

Kanalizace bude rozšířena a dostavěna také v Hrabové. V prvním kroku bude nově vybudováno 577 metrů jednotné kanalizace, která je navržena z kameninových trub uložených do betonového sedla. Přibydou také betonové revizní šachty. Práce budou realizovány tradiční technologií v otevřeném výkopu a celá její délka je mimo veřejné komunikace. Zhotovitelem je společnost KAIVINKONE, která stavbu dokončí na jaře roku 2025, za cenu 14,5 milionů korun bez DPH.

A zhotovitel společnost „YUCON + COMBIN + STANTER – Hrušov“ si přebral ve čtvrtek 7. 11. také staveniště kanalizace Hrušov, dílo by mělo být dokončeno za rok a půl na jaře roku 2026. Vybudována bude nová kanalizace v délce 2420 metrů v kameninovém potrubí a betonovém potrubí. Vystavěna bude i nová čerpací stanice odpadních vod, která je rozdělena do tří částí, čerpání splaškové a jednotné kanalizace a povodňové čerpací stanice. Součástí čerpací stanice je soutoková komora dešťové kanalizace a odlehčených vod z jednotné kanalizace, rozvodna a místnost pro náhradní elektrický zdroj. V rámci stavby bude zajištěna též vzduchotechnika, počítáno je s příjezdovou komunikací i zpevněním plochy kolem stanice. Nově bude vybudována i kiosková trafostanice vysokého a nízkého napětí. „Příjezdová komunikace k čerpací stanici po ulici Keramické zajistí dopravní obslužnost přilehlých objektů bytových domů a napojení stanice. Nově budou vystavěna také parkovací stání, zpevněné plochy pro kontejnerová stání, veřejné osvětlení podél komunikace a neschází ani nutné vegetační úpravy. Investice do této stavby jsou ve výši zhruba 90 milionů korun bez DPH,“ uzavírá Břetislav Riger, náměstek primátora pro investice.