Našel jsem! Tento výkřik lze v těchto dnech velmi často slyšet na dvou místech v Ostravě, kde jsou ukryté speciální vodárenské „kešky“. Ty hledají žáci prvního stupně ostravských základních škol. Bez jejich nalezení by jen těžko vyřešili jeden z úkolů v projektu Hledej pramen vody. Ten připravila pro ostravské školáky společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK). Do projektu se letos zapojilo kolem 1000 dětí.

Píše se 1. květen roku 2000. Americký prezident Bill Clinton přichází s rozhodnutím, že armádní navigační systém GPS vypne umělou odchylku. Ta měla za cíl chránit systém před zneužitím nepřáteli. Hned o den později se tak skutečně stalo a GPS systém začal pracovat s přesností, jak ji známe dnes. O další den později, tedy 3.5., byla ve Spojených státech uložena první „keška“ a vznikl tak kultovní geocaching. Tedy populární hra, kdy lidé s navigací v ruce hledají tajemné „poklady“. Hru si na celém světě oblíbilo přes 6 mil. hráčů a ukryto je přes 2,5 mil. „kešek“. Češi patří v hledání k těm nejaktivnějším.

A řadí se mezi ně i ostravské děti, které musí najít na území Ostravy dvě „kešky“ = dvě místa v Ostravě podle souřadnic a najít na daném místě odpověď na otázku.

K úspěšnému vyřešení celého úkolu pomohou žákům i dvě hádanky, jak jinak, než na téma voda:

Pečlivě se rozhlédněte kolem sebe.
Ani ne 100 kroků vás dělí od místa, kde najdete odpověď.
Samozřejmě, jde o objekt spojený s vodou.
Pozorný to místo uvidí hned.

Hádanka

Tam, kde voda je i není,
s hvězdou v zádech
jezdce hledá.
Skáče zvíře na prameni.

Jaký je to obraz? Co ten obraz znamená?

Na třídy, které úspěšně zvládnou nejen geocaching, ale i další úkoly čeká velké finále na Slezskoostravském hradě. Jak se třídám daří, můžete sledovat na facebooku nebo na stránkách www.hledejpramenvody.cz.

Chcete se i vy dozvědět něco více o vodárenství? Přijďte se podívat do jedinečného muzea „Historie ostravského vodárenství – Babylon“ v Ostravě-Nové Vsi. Svá místa si rezervujte na webu www.ovak.cz.