Město Ostrava je po několik let členem mezinárodního uskupení měst „PAKTU STAROSTŮ A PRIMÁTORŮ“. Cílem Paktu je přispět ke snížení dopadů fungování měst a regionů na klima a doplnit tím závazky národních států. Základním dokumentem, v němž členská města Paktu projevují svoji snahu o snížení produkce skleníkových plynů a tím i zpomalení klimatické změny, je Akční plán udržitelné energetiky a klimatu (známý také pod názvem SECAP). Aktualizace tohoto Plánu představuje dalším z kroků, kterým Ostrava reaguje na dopady klimatické změny a přispívá k jejich zmírňování.
Kromě výše uvedeného, Ostrava jako jedno z několika měst v České republice zpracovalo Adaptační strategii na dopady změny klimatu. Ta obsahuje řadu projektů, zlepšujících podmínky života ve městě, například snižováním teploty, zkvalitňováním městské zeleně nebo třeba vytvářením vodních prvků. Tento přístup byl již v roce 2017 oceněn také v rámci soutěže Evropská zelená města, kde Ostrava v dílčím hodnocení soutěže v těchto kategoriích předstihla řadu soupeřů.
Pro zpomalení klimatické změny je však nezbytné omezit produkci skleníkových plynů, zejména oxidu uhličitého. Současně aktualizovaný Akční plán energetiky a klimatu SECAP) upřesní postup, jak by město Ostrava mělo v nejbližších 10 letech snížit svůj dopad na klima. Jedná se o šetření energií v městských budovách (zateplování, chytrá „smart“ řešení), častější využívání obnovitelných zdrojů energie, jako solární energetiky, případně dalším rozvojem nízkoemisní dopravy (výměna naftových autobusů za vozidla na zemní plyn, elektřinu či vodík) a podobnými způsoby.
Důležitou součástí aktualizovaného plánu bude také osvěta a zapojení veřejnosti.
Náměstkyně primátora města Ostravy Kateřina Šebestová k tomu říká: „Žádná z aktivit města nemůže být úspěšná, pokud do ní nejsou zapojeni jeho občané. O to více se to týká problematiky snižování dopadů na klima a adaptace. Město může jít ve svých městských organizacích a při úpravách veřejných prostranství příkladem, ale bez účasti obyvatel města nelze dosáhnout potřebné pozitivní změny“.
Veřejnost bude o aktualizaci Akčního plánu SECAP průběžně informována. K postupu při snižování dopadů na klima i k adaptačním opatřením se občané mohou vyjádřit také prostřednictvím ankety a Pocitové mapy.
Aktuální vývoj bude možné sledovat i prostřednictvím profilů města na sociálních sítích.
Závazky města v novém Akčního plánu udržitelné energetiky a klimatu budou město Ostrava nadále řadit k těm evropským městům, které svoji činnosti naplňují okřídlené heslo „Mysli globálně, jednej lokálně“ a udrží jeho dosavadní prestiž v mezinárodním měřítku.