To že se blíží jaro lze poznat i na otevírací době Zoologické zahrady Ostrava, která má od března otevřeno až do 18 hodin. Příroda se probouzí a v ostravské ZOO přichází na svět první mláďata, například ve výběhu ovcí domácích valašek je k vidění šest jehňat. Zajímavostí je, že nejsou všechna bílá, jak je u tohoto plemene obvyklé, ale jsou mezi nimi barevně odlišná dvojčata – černobílá ovečka a celý černý beránek. Ovce domácí valaška je odolné plemeno a samice často rodí mláďata uprostřed zimy. Mláďata jsou velmi otužilá a od prvních dnů jsou schopna pobývat venku, a to i za poměrně nízkých teplot. Jehňata v Zoo Ostrava se narodila postupně od konce ledna – 30. ledna dva beránci, 20. února beránek a ovečka, 22. února jeden beránek a poslední přišla na svět ovečka 1. března. V letošním roce se již narodili mláďata také u damanů pralesních (historicky první mládě damana pralesního narozené v lidské péči!) , makaků lvích, tura domácího nebo binturonga.

To, že Slunce nabírá na síle je znát i na rostlinách, které také pomalu vyhání zimu z údolí Stromovky. I když stále hrozí ještě mrazy, tak v travnatých porostech Botanického parku se začínají objevovat květy prvních cibulovin, které signalizují nástup jara a blížících se velikonočních svátků. Skrz trávníkové porosty si začínají razit cestu trsy sněženek (Galanthus nivalis), jejich malé bílé květy jsou areálu zoo k vidění hlavně pod listnatými stromy podél cesty zvířat. V botanickém parku sněženky brzy doplní také skupiny různých druhů narcisů (Narcisus), tulipánů (Tulipa) a okrasných česneků (Alium). Kromě těchto poslů jara lze v areálu stále vidět i plodonosné rostliny, jejichž plody byly a pořád ještě jsou významným zdrojem potravy pro nejrůznější volně žijící živočichy, které lze pozorovat na území zoologické zahrady a botanického parku. Takovými rostlinami jsou určitě pámelníky. Příkladem je pámelník Chenaultův (Symphoricarpos x chenaultii), který svými výraznými vínově fialovými plody přitahuje pozornost nejen ptáků, ale i návštěvníků, a to hlavně těch nejmenších. V areálu zoo roste v okolí výběhu štětkounů kamerunských nebo u vstupu do pavilonu afrických zvířat.

Více informací o Zoologické zahradě Ostrava, příspěvková organizace, otevírací době, vstupném nebo parkování najdete na www.zoo-ostrava.cz.