Po několikatýdenním nuceném uzavření se 20. dubna opět otevírá Reuse centrum Ostrava, tedy místo, kde můžete za pár korun získat funkční předměty pro zařízení domácnosti, hračky, knihy, sportovní potřeby, a zároveň tím přispět na zeleň v Ostravě. A protože se během uzavření centra opět nashromáždilo mnoho darovaných věcí, zahajujeme provoz akcí 3 + 1 kniha. Znamená to že zaplatíte za tři knihy a čtvrtou máte zdarma.

„Reuse centrum, tedy centrum pro opětovné využití věcí, je otevřeno v areálu OZO v Ostravě-Přívoze. Reuse centrum je prodejní sklad starého nábytku a předmětů z domácností. Prodávají se buď tak, jak je lidé věnovali, nebo po drobné opravě. Nákupní ceny jsou spíše symbolické a celý výtěžek z prodeje je věnován na výsadbu zeleně v Ostravě,“ říká Vladimíra Karasová ze společnosti OZO Ostrava a přidává výčet věcí, které bude od dárců přijímat. „Mělo by jít o funkční předměty, které se ještě nemusejí stát odpadem, ale stávající majitelé je už chtějí vyměnit za jiné. Lidé věci mohou odevzdávat ve všech našich sběrných dvorech. Přijímáme například nábytek (mimo čalouněný), kuchyňské nádobí a potřeby, nářadí, sportovní potřeby, hračky, knihy, CD, gramodesky, umělecké předměty, hudební nástroje, hodiny, budíky, kočárky, autosedačky, houpačky, kufry, tašky a další doplňky domácností, s výjimkou elektrospotřebičů,“ upřesňuje s tím, že součástí centra je i veřejná dílna pro drobné opravy například starého nábytku. Centrum se podle jejích slov věnuje také osvětové činnosti zaměřené na předcházení vzniku odpadu a jeho opětovné využití. Na toto téma zde budou pořádány přednášky, workshopy nebo swapy (výměnné obchody).

Reuse centrum je společným projektem města Ostravy a společnosti OZO Ostrava. Vyhlášení veřejné sbírky „Veřejná zeleň v Ostravě“ schválilo vedení kraje.