V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava mohou návštěvníci vidět mládě servala. Mládě této malé kočkovité šelmy (samička) se narodilo 24. dubna, ale první týdny pobývalo se svou matkou ve vnitřních prostorech, které nejsou veřejnosti přístupné.
Jedná se o druhé mládě tohoto páru servalů, který byl v Zoo Ostrava sestaven v roce 2017. Samce (*2016) jsme přivezli z německého Tierparku Aachen (Cáchy), stejně starou samici, která je geneticky velmi cenná, z partnerské Zoo Olomouc. Obě zvířata jsme v rámci úzké spolupráce mezi zoologickými zahradami získali zdarma. Jejich první mládě (také samička) se narodilo 15. dubna 2019 a její odchov mladá matka coby prvorodička zvládla dobře. Začátkem letošního června byla úspěšně odchovaná samička odvezena do polské Zoo Chorzów, kde v budoucnu vytvoří nový chovný pár. I v případě druhého mláděte si ostravská samice vede velmi dobře. První týdny trávila s mládětem téměř výhradně ve vnitřních prostorech, ale nyní už mohou návštěvníci pozorovat celou servalí rodinu ve výběhu v blízkosti Pavilonu indických zvířat.
Serval (Leptailurus serval) se vyskytuje v Africe s výjimkou Sahary, vzácně v Alžírsku, Tunisku a Maroku. Obývá travnaté savany a rád se zdržuje i v blízkosti vod, kde může lovit i žáby a ryby, dokonce plameňáky. Lovu v trávě je přizpůsoben delšími končetinami. Díky nim a dlouhému krku může zvednout hlavu až do výše 75 cm nad zem. Obratně loví nejen drobné savce, ale i ptáky – když vyplašený pták vzlétne, vyskočí za ním až 2 m vysoko a chytne ho v letu. Vzácně loví malé antilopy a chytá také hmyz. Žije samotářsky (obývá území o rozloze asi tří km2), se samicí se samec potkává pouze krátce v období rozmnožování. Samice rodí po 70 až 79 denní březosti 1-3 mláďata. V lidské péči se často i samec podílí na výchově a rodina tak může zůstávat do dospělosti mláďat spolu. Dožívá se až 20 let. Velmi vzácně může vytvářet černou (melanickou) formu srsti.
Zoologická zahrada a botanický park Ostrava, p.o.
Michálkovická 2081/197
710 00 OSTRAVA