Zastupitelstvo města Ostravy schválilo převedení poslední části sbírky, kterou vyhlásila ostravská zoologická zahrada v dubnu 2014, na konto berlínského institutu zabývajícího se výzkumem nemocí slonů. Celkový výtěžek sbírky je neuvěřitelných 878 655, 22 Kč! Děkujeme všem, kteří přispěli!

Získané finance jsou určené na podporu výzkumu nemocí slonů, který probíhá na berlínském institutu IZW pod vedením prof. Dr. Thomase Hildebrandta celosvětově uznávaného odborníka nejen v oboru veterinární medicíny, ale také na poli výzkumu a ochrany přírody. Jeho tým se zabývá studiem působení kyseliny laurové na organismus slonů, zejména pak sleduje možnou souvislost mezi touto kyselinou a sloním herpes virem, tj. smrtelně nebezpečnou nemocí, která může v budoucnu vážně ohrozit celou sloní populaci, a to nejen jedince chované v lidské péči, ale i slony ve volné přírodě. Nejvíce jsou toto nemocí ohrožena mláďata krmená umělou výživou. Herpes virus zabil v lednu 2016 v Zoo Ostrava i téměř dvouletou samičku Sumitru, která se nikdy nenapila mateřského mléka.

Kyselina laurová je přirozenou součástí sloní potravy v přírodě a představuje 30-40 % všech volných mastných kyselin obsažených ve sloním mléce. Tato látka má prokazatelné antivirové a antibakteriální účinky a je používána také jako antivirový lék pro lidské pacienty, např. HIV pozitivní. Právě kyselina laurová možná chrání volně žijící slony před herpes virem. Kdyby totiž v přírodě docházelo k takové úmrtnosti mláďat na herpes virus jako je tomu v posledních letech v lidské péči, kdy virus pravděpodobně zmutoval, sloni by již dávno vyhynuli.

Ředitel Zoo Ostrava Petr Čolas hodnotí výsledek sbírky jako jeden z nejvýznamnějších milníků v celé téměř 70leté historii ostravské zoo.

„Je to poprvé, kdy můžeme poskytnout tak velké finanční prostředky na výzkum nemocí vyhubením ohrožených zvířat, které pomohou nejen jedincům chovaným v lidské péči, ale i zvířatům ve volné přírodě. Napomáháme tak jejich přežití a zachování pro další generace, čímž naplňujeme jedno z nejdůležitějších poslání moderních zoologických zahrad,“ doplňuje Petr Čolas.

Zoo Ostrava s týmem profesora Hildebrandta úspěšně spolupracuje již několik let, a to nejen u slonů, ale i u lvů, žiraf či šimpanzů. Dosavadní výsledky spolupráce jsou pro náš chov těchto vzácných a ohrožených druhů i pro jejich přežití do budoucna velkým přínosem.


Více informací o sbírce najdete zde: http://www.zoo-ostrava.cz/cz/zoo/novinky/982-i-slunata-stunou-zapojte-se-spolu-se-zoo-ostrava-do-vyzkumu-slonich-nemoci/.