Společnost OZO Ostrava nejenže bude v průběhu vánočních svátků v Ostravě zajišťovat svoz odpadu bez omezení, ale o svátečním víkendu dokonce vyjedou posilové spoje.

Vánoční duch naplno ovládl také osádky popelářských vozů. Foto: OZO Ostrava

„Lidé chtějí mít o Vánocích domovy krásně naklizené, takže obaly dárků odnášejí v podstatě ihned po rozbalení. Moc se přimlouváme za to, aby dřív, než se ke kontejnerům vypraví, zjistili, zda jsou vyprázdněné. Pokud už jsou naplněné, rozhodně není možné odkládat odpady ke kontejnerům na zem, ale je třeba počkat až naše osádky nádoby vyprázdní. A ty, kteří budou vyhazovat krabice od objemnějších dárků, prosíme, aby je poskládali. Často se totiž stává, že kontejner je přeplněn jen proto, že je v něm nesložený obal velkého elektrospotřebiče,“ oslovuje Vladimíra Karasová z OZO Ostrava obyvatele města a připojuje ještě jednu prosbu. „Chápeme, že Vánoce jsou obdobím návštěv a setkávání se, a že zvlášť na přeplněných sídlištích není kde zaparkovat. Nicméně je třeba dodržet pravidlo, že auta nesmějí stát přímo před kontejnery, aby nebránila osádkám svozových vozů vyprázdnit obsah nádob. Pokud nemůžeme dojet až ke kontejnerům, nemůžeme odpad odvézt,“ apeluje na občany města.

A jak to o vánočních svátcích bude s ostravskými sběrnými dvory? Budou, stejně jako o všech ostatních státních svátcích, zavřeny. V pracovních dnech mezi svátky však budou v provozu podle řádné otvírací doby a na silvestra, který letos připadá na sobotu, bude od 8 do 14 hodin otevřeno pouze pět největších sběrných dvorů v Porubě, Zábřehu, Přívoze, Kunčicích a v Třebovicích.

Od 23. prosince do konce roku bude mít v odpoledních hodinách omezen provoz i skládka a kompostárna v Hrušově. Zkrácená odpolední pracovní doba se bude týkat také komerčního příjmu odpadu v sídle společnosti v Kunčicích.

Zcela uzavřené bude od 24. prosince do pondělí 2. ledna 2023 Reuse centrum Ostrava, které mohou klienti opět navštívit až 3. ledna. A o vánočních svátcích se zájemci nedovolají na zelenou linku OZO Ostrava 800 020 020, jež ale bude v pracovních dnech po Vánocích v běžném provozu.

„Děkujeme všem, kteří s odpady zacházejí uvážlivě a podle pravidel a nevytvářejí zbytečné odpady. Nepomáhají tím nám, ale hlavně životnímu prostředí ve městě,“ podotýká Vladimíra Karasová a upozorňuje, že detailní informace o provozních dobách kolem Vánoc a Nového roku lze nalézt na webu ozoostrava.cz.