Dohromady 1626 metrů tramvajových kolejí mezí křižovatkami ulic 17. listopadu a Martinovská čeká naprosto zásadní modernizace.

Zmizí starý známý kolejový rošt, který bude nahrazen zatravněným systémem pevné jízdní dráhy. Díky ní lidé pocítí znatelné snížení hluku i vibrací z tramvajové dopravy. Dopravní podnik Ostrava (DPO) zajistí rovněž rekonstrukci 3 přilehlých zastávek – Telekomunikační škola, Poruba Vozovna a VŠB-TUO. Tato trať představuje klíčovou spojnicí mezi Porubou a dalšími ostravskými částmi.

„Po rekonstrukci tratě ve Svinově a po loňské úspěšné revitalizaci smyčky Vřesinská teď v Porubě vznikne nejdelší zatravněný úsek tramvajové tratě ve městě. Jedná se o obdobný koncept, který naši cestující znají už z ulice Výškovické. Věříme, že i přes dočasné nepohodlí Porubané zvýšení komfortu z jízdy MHD ocení. Navíc systém pevné jízdní dráhy přináší i ekonomickou návratnost, neboť nevyžaduje tak častou stavební údržbu, zatravnění pak přispívá ke snížení prašnosti, uvádí generální ředitel a předseda představenstva DPO Daniel Morys.

Miroslav Svozil, náměstek ostravského primátora pro dopravu, doplňuje: Nástupiště zastávek budou osazeny novým mobiliářem ve standardu města Ostrava, obdobně jako například na zastávce Kotva nebo Důl Jindřich. Nově zrekonstruovaná nástupiště místním nabídnou kombinaci hned několika prvků bezpečnosti: bezbariérový nástup do tramvají, osvětlení nástupní hrany a zábradlí v zastávkách.“

Lucie Baránková Vilamová, starostka městského obvodu Poruba, dodává: Tramvajová trať na Opavské ulice je klíčovou spojnicí mezi Porubou a zbytkem Ostravy. Je proto jen dobře, že se dopravní podnik rozhodl pro její modernizaci. Přinese nám to sice o prázdninách trochu nepohodlí, ale to bude po skončení prací vyváženo řadou benefitů. Především dojde k výraznému snížení hlučnosti. Zároveň se k lepšímu promění i celý veřejný prostor, protože zatravněná trať vypadá mnohem lépe než štěrk a betonové pražce. A součástí je i rekonstrukce zastávek, které přinesou vyšší komfort cestujícím. Věřím, že Porubané to ocení.“

Rekonstrukce přinese dočasná prázdninová omezení

Po celý červenec a srpen si modernizační práce vyžádají určité dopravní nepohodlí, dvouměsíční čekání však za výsledek rozhodně bude stát.

Dojde k úpravě tras linek č. 3, 4, 7, 8, 11, 12, 17, 18, 26, 43, 46 a 59. Všechny tramvajové spoje budou ve směru do Poruby odkloněny do Martinova. Cestující přestoupí na zastávce Třebovická. Ve vyloučených úsecích bude zavedena náhradní autobusová doprava. Přes týden v intervalu 3 minuty (ve špičce) a 5 minut (mimo špičku). Provoz linky č. 5 zajistí náhradní autobusovou doprava „NAD5“.

Pro osobní dopravu bude omezený průjezd křižovatkami Opavská – Martinovská – Francouzská, Opavská -17. listopadu a Opavská – Sokolovská, kde mimo MHD nebude možný průjezd mezi Sokolovskou a Porubskou. Průjezd po ul. Opavské bude sveden do jednoho jízdního pruhu, jízdní pruh přilehlý trati bude uzavřen. Podrobnosti najdou cestující na webu dpo.cz/opavska.